Avukat Semedlayev, Kırım Tatar siyasi tutsaklara işkence gerçeğini gündeme getirdi

02 Mart 2020, 16:05

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla işgalcilerce kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan 25 Kırım Tatarı (İkinci Akyar Grubu) işkence koşullarında alıkonuluyor.

Kırım Dayanışma sivil teşkilatının düzenlediği toplantıda konuşan avukat Edem Semedlayev, “Bu grup çerçevesinde yargılanan kişiler, birçok kez bir tutukevinden başka bir tutukevine sevk edildi. Sevk edilme tutsaklar için en zor kısım… İnsan bir tutukevinden başka bir tutukevine götürülüyor, başka bir şehre, başka bir bölgeye. Gün boyunca çok kötü şartlarda, havasız ve dar nakliye araçlarında seyahat ediyorlar. Bir yıldır onlar hakkında hiçbir soruşturma işlemi, mahkeme incelemesi yapılmıyor. Bu insanlar bir senedir işkence koşullarında alıkonuluyorlar.” ifadelerini kullandı.

“BUNLAR SİYASİ TUTSAKLARA DİZ ÇÖKTÜRMEK İÇİN İŞGALCİLERCE UYGULANAN TAKTİKLER”

Bunların siyasi tutsaklara psikolojik baskı uygulamak amacıyla kasıtlı bir şekilde yapıldığını belirten avukat, “Bunlar siyasi tutsakları diz çöktürmek için soruşturma görevlilerinin kullandığı taktikler. Kendileri aktif bir şekilde savunmalarına, haklarını talep etmelerine engel olmak için yapıyorlar. Bilinmezlik ve umutsuzluk ortamında onlara: ‘Tamam suçumu kabul etmeye hazırım’ dedirtmek için… Ama bizim müvekkillerimiz bunu yapmazlar. Onlar neden alıkonulduklarını, onlara karşı açılan davaların siyasi bir baskı olduğunu net olarak anlıyorlar ve bu yüzden kendi tutumlarını kararlı bir şekilde savunuyorlar.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, avukat, “İkinci Akmescit Davası” kapsamında 25 kişinin alıkonulduğunu ve dört kişinin arandığını hatırlattı.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Daha sonra işgalci mahkemesi Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov, Raim Ayvazov, Eskender Süleymanov hakkında tutuklama kararı almıştı.


Kırım Tatar siyasi tutsaklar
Rus baskısı
Bunlara da bakın: