Avukat Ladin: Kırım Tatarı Maşaripov, FSB görevlilerince işkenceye uğradı

Güncel
Anife Bilal
17 Ocak 2020, 21:21
Anife Bilal
17 Ocak 2020, 21:21

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yalta Şehir Mahkemesinde 16 Ocak 2020 tarihinde Kırım Tatarı Yunus Maşaripov’un davası incelendi.

Duruşma çerçevesinde Yunus Maşaripov ve tanık olarak geçen iki FSB görevlisi sorgulandı. Duruşmanın kapalı şekilde gerçekleştiği belirtildi.

Duruşmayla ilgili açıklama yapan avukat Aleksey Ladin, “Dava incelemesi başlamadan önce Maşaripov’a dava dosyası gösterilmedi. Yani Maşaripov, dava tekrar incelemeye gönderildikten sonra dosyalarında tam olarak neler yazıldığını bilmiyor. Bugün Maşaripov kendi talebi üzerine mahkemede sorgulandı. İfade veren Maşaripov suçunu kabul etmediğini ve ilk ifadesinin, FSB görevlileri tarafından kendisine ateş ve elektrikle işkence uygulamasından ve dövülmesinden sonra imzalandığını belirtti. Maşaripov, daha sonra bu ifadesinden vazgeçtiğini anlattı. Ayrıca Maşaripov, kendisinden yasa dışı olarak DNA örneklerinin alındığını ve bu örneklerin daha sonra ‘sihirli bir şekilde’ güya evinde bulunan patlayıcı maddenin üstünde bulunduğunu belirtti. Bundan sonra, Maşaripov’un ifadesini alan ve patlayıcı maddelerinin incelenmesini yapan iki FSB görevlisi sorgulandı.” diye anlattı.

Avukat Ladin, ayrıca, FSB görevlilerinin mahkemede verdiği ifadelerinin dava dosyalarındaki ifadeleriyle çeliştiğini belirtti.

YUNUS MAŞARİPOV DAVASI

27 Eylül 2017’de kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayan Maşaripov, darp edilerek  Yalta’daki FSB ofisine götürülmüştü. Maşaripov, FSB ofisinde yapılan sorgu sırasında kendisinin darp edildiğini ve elektrikle işkence gördüğünü ve işkence altında kendisinin “Ukrayna Güvenlik Servisi casusu olduğunu ve onun emirlerini yerine getirdiğini” söylemek zorunda kaldığını bildirmişti.

Maşaripov daha sonra düzenlenen duruşma sırasında işkence altında verdiği ifadelerden vazgeçmişti. 

Kasım 2018’de sözde Yalta Şehir Mahkemesi Kırım Tatarı Yunus Maşaripov’u yasa dışı olarak patlayıcı madde depolama, taşıma ve bomba yapmakla suçlu buldu ve onu dört yıl hapis cezası ile 110 bin ruble para cezasına çarptırmıştı.Maşaripov söz konusu “kararı” itiraz etti. 16 Aralık 2019 tarihinde sözde Yalta Şehir Mahkemesi Maşaripov davasını yeniden incelemeye başladı.