AP: Kırım'ın işgalden kurtarılması için müzakerelerin başlatılması gerekmektedir

11 Kasım 2020, 19:11

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkileri Komitesi, AP’nin Ukrayna ile ilgili raporunu kabul etti. Raporda Rusya’ya Ukrayna’ya karşı saldırganca bir tutum izlemesi nedeniyle uygulanan yaptırımların gerekliliği dile getirildi ve Kırım’ın işgalden kurtarılması için müzakerelerin başlatılması gerektiği vurgulandı.

Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) Temsilciliği, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, AP Dış İlişkileri Komitesinin 10 Kasım 2020 tarihinde AP’nin Ukrayna ile ilgili hazırladığı raporunu onayladığını bildirdi.  Açıklamaya göre, raporda AB, Kırım’ın yasa dışı ilhakı dahil olmak üzere Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam ettirdiği saldırganlığı kınadı.

AVRUPA PARLAMENTOSUNDAN KIRIM RAPORU

AB’nin Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğine destek verdiğini teyit edilen raporda Rusya’ya uygulanan yaptırımların Ukrayna toprak bütünlüğü tamamen geri kazanılana kadar devam ettirilmesi gerektiğini belirtildi.

Bununla birlikte belgede işgal altındaki Kırım’ın Rusya tarafından askerileştirilmesi kınandı ve Rusya’ya yasa dışı olarak alıkonulan tüm Ukrayna vatandaşlarını derhal serbest bırakma çağrısı yapıldı.Raporda, Kırım ve Donbas’tan Sorumlu AB Özel Temsilcisinin atanması ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik müzakerelerin başlatılması gerektiğini kaydedildi. İşgal altındaki Kırım’daki insan hakları ihlallerinin kınandığı belgede ayrıca, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek amacıyla kurulacak uluslararası Kırım Platformunu oluşturma girişimine destek verildi.

AB
Kırım platformu
Ukrayna
Bunlara da bakın: