Ahtem Çiygöz: İşgalcilerle iş birliği yapanlar tehlike oluşturuyor

Haberler
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 17:11
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 17:11

Ukrayna milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, işgal altındaki topraklarda yaşayan ve işgalcilerle iş birliği yapan Ukrayna vatandaşlarının tehlike oluşturduğunu ifade etti.

Ukrayna Parlamentosunun İnsan Hakları, Geçici İşgal Altındaki Donetsk ve Lugansk Bölgeleri, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Şehrinin İşgalden Kurtarılması ve Yeniden Entegrasyonu, Ulusal Azınlıklar ve Uluslararası İlişkiler Komitesi, dün bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşma yapan Ukrayna milletvekili Ahtem Çiygöz, işgalci yönetimle iş birliği yapan Ukrayna vatandaşlarına dikkat çekerek, “Hayatı için tehdit oluşturan insanlar var. Ayrıca bu insanların suç işlemesi için koşullar oluşturan insanlar var. Bana göre bu iki kategori insan, ayrı ayrı değerlendirilmemeli… İşgal altındaki topraklarda Ukrayna vatandaşlığına sahip insanlar yaşıyor. Fakat bir grup insan, hem Ukrayna hem de Rusya vatandaşlığına sahip olup işgalci yönetimle iş birliği yapıyor ve suç işliyor. Bunlar tehlike oluşturuyor.” diye kaydetti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SKANDAL VATANDAŞLIK KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 Temmuz 2019’da imzaladığı kararla kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukrayna vatandaşlarının kapsamını genişletmişti. Daha önce Putin’in imzaladığı kararda Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Rus pasaportu için başvurabileceğini belirtiliyordu. Ancak yeni kararda “bazı ilçeleri” ifadesi çıkarılmış ve böylece Ukrayna yönetimi kontrolü altında olan Donbas ilçelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına da Rus pasaportu için başvurma olanağı tanınmıştı.

Belgede ayrıca Kırım ve Sivastopol’da (Akyar) doğan ancak yarımadadan 18 Mart 2014’den önce ayrılan vatansız kişilerin ve onların akrabalarının ayrıca Kırım’dan sürgün edilen vatansız kişilerin ve onların ailelerinin de kolaylaştırılmış sürece göre Rusya vatandaşlığı için başvurabileceği belirtiliyor.

İŞGANDEN SONRA KIRIM’A RUS VATANDAŞLIĞI DAYATILDI

Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra Kırım sakinleri Rus vatandaşlığı almaya zorladı. Rus vatandaşlığına sahip olmayan Kırımlılar yarımadada iş yapamıyor, mülk sahibi olamıyor ve yabancı vatandaş muamelesi görüyorlar.