AB, Kırım'da nükleer başlık taşıyabilen silahların konuşlandırılmasından dolayı endişe duyuyor

Haberler
Anife Bilal
18 Aralık 2020, 23:13
Anife Bilal
18 Aralık 2020, 23:13

Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam ettirdiği saldırganlık ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a nükleer silah taşıma kapasitesine sahip uçak ve füze sistemlerinin konuşlandırılması ile ilgili büyük endişe duyduğu belirtildi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konseyi oturumu, dün düzenlendi. Oturum sırasında AB’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü saldırganlık ve devam eden Kırım’ın işgali ile ilgili açıklaması okundu. Açıklamada, AB’nin Rus işgal altındaki Kırım’ın askerileştirilmesine dair büyük endişe duyduğu vurgulandı.

AB: BÜYÜK ENDİŞE DUYUYORUZ

AB’nin açıklamasında, “Ukrayna topraklarına, nükleer başlıkları taşıma kapasitesine sahip uçak ve füze sistemleri dahil, modern silah sistemlerinin, mühimmat ve askerlerin getirilmesiyle ilgili ayrıca Rusya’nın Kırım’daki eski nükleer depolarını ele geçirmesi ile ilgili büyük endişe duyuyoruz.” denildi.

“RUSYA, TÜM AGİT BÖLGESİNİN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR”

AB, Rusya’nın devam ettirdiği Kırım’ın askerileştirilmesini kınayarak, Rus ordusunun Yarımada’daki varlığının Ukrayna egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini vurguladı. Rus askeri varlığının artırılması ve tatbikatlarla ilgili üzüntü duyduğunu bildirilen açıklamada, “Bölgenin ve tüm AGİT bölgesinin güvenliğini tehdit eden Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki Rus askeri varlığının artırılması ve tatbikatların yürütülmesiyle ilgili üzüntü duyuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

KIRIM’DA ZORUNLU ASKERLİK HİZMETİ DE KINANDI

AB, Rusya’ya Kırım, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki yasa dışı askeri faaliyetlerden kaçınma çağrısında bulundu. Bununla birlikte AB, Rusya’nın Kırım sakinlerini ordusunda zorunlu hizmete alınmasını kınadı ve Rus yönetimini Kırım’daki “korkunç” insan hakları durumunu düzeltmeye davet etti.