AB İnsan Hakları Özel Temsilcisi, Kırım Tatar liderleri ile görüştü: Kırım'daki insan hakları ihlalleri ele alındı

Haberler
Anife Bilal
19 Ekim 2021, 18:12
Anife Bilal
19 Ekim 2021, 18:12

Avrupa Birliği (AB) İnsan Hakları Özel Temsilcisi Eamon Gilmore, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç ve Kırım Tatar liderleri ile bir araya geldi. Görüşmede Kırım’daki insan hakları durumu ele alındı.

Avrupa Birliği (AB) İnsan Hakları Özel Temsilcisi Eamon Gilmore ve beraberindeki heyet çalışma ziyaretiyle Ukrayna’da bulunuyor. Ziyaret çerçevesinde Gilmore, Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Milletvekili, Kırım İnsan Hakları Grubu uzmanı Volodımır Çekrıgin ile görüştü. Taraflar, Kıyiv’deki Kırım Platformu Ofisinde dün gerçekleşen görüşmede Kırım’daki insan hakları durumunu ele aldı. 

AB, KIRIM’IN YASA DIŞI İLHAKINI TANIMIYOR

Ukrayna’nın düzenlediği Kırım Platformu Zirvesinden sonra işgal altında bulunan Kırım’daki baskıların artması ile ilgili büyük endişe duyduğunu belirten Gilmore, “AB’nin tutumu belli; Rusya Federasyonu uluslararası hukuk çerçevesinde adalete teslim edilmeli ve Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına son vermelidir. AB Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımıyor ve hiçbir zaman tanımayacaktır. AB, Kırım’daki insan hakları durumunun kötüleştiğini biliyor ayrıca bu bilgiyi meslektaşlarına ve dünyaya aktarmaya devam edecektir.” dedi.

REFAT ÇUVBAROV: KIRIM’DA KORKUNÇ BASKILAR UYGULANIYOR

Görüşmede konuşan KTMM Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın Kırım’ı tam donanımlı bir askeri üsse dönüştürdüğüne dikkat çekerek, “Yarımadada Ukrayna’ya sadık kalan insanlara ihtiyaçları yok. Kırım Tatarları ve etnik Ukraynalılar onlar için bu kategorideler. İnsanlara, tam anlamıyla Kırım’ın dışına itilmek için korkunç baskılar uygulanıyor.” diyerek işgalci Rusya’nın son 7 yıl içinde yarımadaya bir milyondan fazla Rus vatandaşını yerleştirdiğini hatırlattı.

“KTMM BAŞKAN YARDIMCISI NARİMAN CELAL’E YÖNELTİLEN SUÇLAMA BİR SAÇMALIK”

Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, işgalcilerin insanlara işlemedikleri suçları itiraf ettirmek için işkence uyguladığını ifade etti. İşgalcilerin asla barış ve sükuneti garanti edemeyeceklerini vurgulayan Kırımoğlu, “KTMM ancak barışçıl yollarla direnme kararı aldı. Dolayısıyla KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’un doğalgaz boru hattına saldırı düzenlemekle suçlanması bir saçmalıktır.” dedi.

Öte yandan Anton Korınevıç, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilciliği ve Kırım Platformu Ofisinin sürekli Kırım’daki insan hakları durumunu izlediğini ve söz konusu hak ihlallerini önleme yolları aradığını anlattı.