2020 yılında Kırım'ın işgaline yardım eden 40 iş birlikçi adalete teslim edildi

Haberler
Anife Bilal
06 Nisan 2021, 22:00
Anife Bilal
06 Nisan 2021, 22:00

Ukrayna, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesine yardım eden iş birlikçileri, hukuki bir şekilde cezalandırılma çalışmalarını sürdürüyor. 2020 yılında Kırım’ın Rus işgali nedeniyle açılan dava çerçevesinde 40 kişinin adalete teslim edildiği bildirildi.

Ukrayna Devlet Soruşturma Bürosu, Ukrayna Başsavcılığı Ofisi ile iş birliği yaparak, 2020 yılında Kırım’ın Rus işgali nedeniyle açılan dava çerçevesinde, 40 kişi hakkında hazırlanan iddianameyi mahkemeye iletti. Ukrinform haber ajansına konuşan Devlet Soruşturma Bürosu Müdür Vekili Oleksiy Suhaçov, adalete teslim edilen şahıslar arasında 25 kolluk kuvveti temsilcisi, 5 hakim, 2 savcı ve 8 sivilin yer aldığını belirtti. Ayrıca Suhaçov, 2021 yılının başından bu yana 10 iş birlikçi hakkında hazırlanan iddianamenin mahkemeye gönderildiğini belirtti.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Devlet Soruşturma Bürosu Müdür Vekili, “Bununla birlikte şu an hem eski hem de hala görevde olan diğer Ukraynalı üst düzey yetkililer hakkında, vatana ihanet suçu çerçevesinde soruşturma faaliyetleri yürütülüyor.” diye anlattı.

91 KIRIM PARLAMENTOSU MİLLETVEKİLİNE SUÇLAMA YÖNELTİLDİ

Daha önce Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, sözde referandumun düzenlenmesi için oy kullanan 91 Kırım Parlamentosu ve Akyar (Sivastopol) Yasama Meclisi eski milletvekilline karşı suçlama yöneltildiğini bildirmişti.