Üçüncü sondaj gemisi Kanuni'ye giriş ve çıkış yasak olacak!

16 Mart 2020, 12:25

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Kanuni” adı verilen üçüncü sondaj gemisinin koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde giriş ve çıkışının yasak olacağını duyurdu.

Bakan Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama ve sondaj faaliyetlerinin daha güçlü bir şekilde sürdürülmesi için üçüncü sondaj gemisi Kanuni’nin 31 Ocak’ta teslim alınarak “35 Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı” (TPAO) envanterine kaydedildiğini anımsattı.

“Kanuni” adını taşıyan geminin seyir için gereken bakım, tedarik ve test işlemlerinin Birleşik Krallık’ta (İngiltere) tamamlandıktan sonra Türkiye’ye doğru yola çıktığını aktaran Bakan Dönmez, şu açıklamayı yaptı:

“18 günlük seyrinin ardından 13 Mart’ta Doğu Akdeniz’deki kara sularımıza giriş yapan gemimiz, bu sabah Taşucu Mersin açıklarındaki demir sahasına ulaştı. 35 TPAO personeliyle Türkiye’ye giriş yapan Kanuni’ye koronavirüs tedbirleri çerçevesinde giriş ve çıkış yasak olacak. Bu süre zarfında açıklanan tedbirler gereği gemi ve mürettebatla ilgili uygulamalar hayata geçirilecek. Kovid-19 önlemleriyle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından gemimizin bakım, güncelleme ve geliştirme süreci başlayacak. Milletimizin desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü iradesiyle Kanuni yeni ultra derin deniz sondajlarına en kısa zamanda başlayacak.”

KANUNİ
KORONAVİRÜS
kovid-19
TPAO
Üçüncü sondaj gemisi
Bunlara da bakın: