Türkiye'de 6 özel endüstri bölgesi kurulacak

Ekonomi
Ömer Cihad Kaya
10 Mayıs 2019, 17:29
Ömer Cihad Kaya
10 Mayıs 2019, 17:29

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Bursa, İstanbul, Mardin, Balıkesir ve İzmir’de 6 özel endüstri bölgesi kurulacak.

5 ilde kurulacak 6 özel endüstri bölgesinin toplam yatırım tutarının 3,7 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Ayrıca bu bölgeler, cari açığın azaltılmasına yıllık 1,7 milyar dolar katkı sağlaması, 49 bin 225 kişiye iş imkanı sunması bekleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuyla ilgili,
“Yatırım ve üretim öncülüğünde büyüme en temel önceliğimiz. Seçim sonrası dönemde yatırımcılarımızın hızla harekete geçmesi, ekonomiye duyulan güvenin somut bir göstergesi. Sanayi yatırımlarını hızlandırmak, teknoloji yoğun üretimin önünü açmak ve yabancı sermaye yatırımlarını özendirmek için tasarladığımız özel endüstri bölgeleri politikamız meyvelerini verdi. Sanayi yatırımlarımız yeni ve güçlü bir ivme kazandı. Yatırım iştahındaki bu artış, inşallah istihdamda da güçlü bir şekilde kendini gösterecek. Seçim sonrası dönemin güzel haberlerinin yatırım ve üretim cephesinden gelmesi bizi sevindiriyor. İcracı ve reformcu bir bakanlık olarak var gücümüzle reel sektörümüzün yanındayız.” ifadelerini kullandı.