Dinamo Kıyiv-Fenerbahçe maçına gölge düştü: "Putin" tezahüratına sosyal medyadan tepki yağdı

Güncel
_QHA Ankara
27 Temmuz 2022, 23:02
_QHA Ankara
27 Temmuz 2022, 23:02

Dinamo Kıyiv-Fenerbahçe maçında, Fenerbahçe tribünlerinden yapılan “Putin” tezahüratı tepkilere neden oldu. Hep bir ağızdan bağıran Fenerbahçeli taraftarlar, sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medyada pek çok kullanıcı, Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle büyük bir yıkıma neden olan Putin Rusya’sının, Türk takımı Fenerbahçe taraftarlarınca savunulmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

UEFA Şampiyonlar Ligi İkinci Ön Eleme turu ikinci ayak maçında, Fenerbahçe ve Dinamo Kıyiv İstanbul’da karşı karşıya geldi. Maçın normal süresinin 1-1’lik sonuçla beraberlikle bitmesiyle uzatmalara gidilen maçta, 120 dakika sonunda kazanan taraf 2-1’lik skorla Ukrayna temsilcisi Dinamo Kıyiv oldu.

Karşılaşmada ilk golü kaydeden takım, 57. dakikada Buyalskiy’nin topu ağlarla buluşturması sonucu Dinamo Kıyiv oldu. Maçın 89. dakikasında Fenerbahçeli Attila Szalai’nin attığı golle skor eşitlendi. Beraberlik sonucu uzatmalara giden maçta Dinamo Kıyiv, 114. Dakikada Karavaev’in attığı golle tekrar üstünlük sağladı ve maç bu şekilde tamamlandı. Fenerbahçe, maçın 53. dakikasında İsmail Yüksek’in 2. sarı karttan kırmızı kart ile oyun dışında kalmasıyla maçı 10 kişi tamamladı.

FENERBAHÇELİ TARAFTARLARDAN VLADİMİR PUTİN TEZAHÜRATI!

FENERBAHÇELİ TARAFTARLAR BİLE TEPKİ GÖSTERDİ!

Öte yandan, maça damga vuran olay, ise Fenerbahçe taraftarının yaptığı tezahürat oldu. Ev sahibi takım Fenerbahçe taraftarları, konuk takım Dinamo Kıyiv’in attığı her gol sonrasında rakiplerinin moralini bozmak amacıyla Rusya lehine slogan attı. Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminde bulunan ve milyonlarca Ukraynalıyı yerinden eden, binlerce Ukraynalı sivilin hayatını kaybetmesine sebep olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin adına yapılan tezahüratlar sosyal medyada dikkat çekti. Maçı ekranlardan seyreden Fenerbahçeli taraftarlar da dahil, tüm sporseverler stadyumdaki bu rezil görüntülere tepki gösterdi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI 6. AYINDA: İŞGALCİ RUSYA, SİVİLLERİ HEDEF ALIYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.