Değişen elle oynama kuralı, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda uygulanacak

Güncel
Ozan Barış Erim
05 Haziran 2021, 12:16
Ozan Barış Erim
05 Haziran 2021, 12:16

UEFA, Futbol Oyun Kuralları’nın fauller ve suistimallerle ilgili 12. maddesinde yapılan değişikliklerin yürürlüğe girdiğini ve oyuncunun elinin/kolunun topa her dokunuşunun ihlal olmayacağını açıkladı. Ayrıca açıklamada, ilgili kural değişikliğinin 11 Haziran 2021 tarihinde başlayacak 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) uygulanacağı belirtildi.

UEFA, Futbol Oyun Kuralları’nın fauller ve suistimallerle ilgili 12. maddesinde yapılan değişikliklerin 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe gireceğini açıkladı. Konu ile ilgili UEFA’nın internet sitesinden bugün yapılan açıklamaya göre, oyuncunun elinin/kolunun topa her dokunuşunun ihlal olmayacağını belirtildi. Öte yandan bir oyuncunun kazara elle oynamasının ardından takım arkadaşının gol atması veya gol pozisyonuna girmesi ise artık kural ihlali olarak kabul edilmeyecek.

YENİ KURALLAR

UEFA tarafından yapılan değişikliklere göre elle oynama kabul edilecek pozisyonlar şu şekilde:

“Bir oyuncu, elini/kolunu topa doğru hareket ettirerek topa elleri/kollarıyla kasıtlı olarak dokunursa, eli/koluyla doğal olmayan şekilde vücudunu büyüterek elinin/kolunun topa temas etme riskini arttırırsa, kazara bile olsa eliyle/koluyla gol atar ya da eliyle/koluyla topa değdikten sonra gol atarsa, kuralı ihlal eder.”