Rusya'nın Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerini işgalinin 11'inci yıl dönümü

08 Ağustos 2019, 17:15

Rusya ve Gürcistan arasında “Ağustos Savaşı” olarak da adlandırılan “2008 Güney Osetya Savaşı” on bir yıl önce, Ağustos 2008’de gerçekleşmişti.

Gürcistan’da, 1992-1993 döneminde merkezi hükümet ile özerk statülü Abhazya’daki gruplar arasında yaşanan iç savaşın ardından Gürcü birlikleri geri çekilmiş, Abhazlar bir süre sonra tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti.

Tiflis’in tek taraflı bağımsızlık ilan etmiş bölgeleri kontrolü altına alma girişiminden sonra Rusya, 2008 yılında 7 Ağustos’u 8 Ağustos’a bağlayan gece Gürcistan’a istila etti. Rusya ile Gürcistan arasında 5 gün süren savaşın ardından Moskova yönetimi, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanıdı ve söz konusu bölgelerde bulunan askeri üslere ek asker ve silah gönderdi. Rusya, Venezuela, Nikaragua ve Nauru haricinde dünyanın tüm ülkeleri söz konusu bölgeleri, Rusya tarafından işgal edilen Gürcistan’ın toprağı olarak kabul ediyor.

Gürcistan toprakları olan Abhazya ve Güney Osetya’nın, kendi askeri, siyasi ve sosyo ekonomik sistemine yasa dışı entegre edilerek ve işgal hattının etrafında sözde sınıra tel örgülerinin çekerek egemen bir devletin toprak bütünlüğünü ihlal etmeye devam  ediyor.

Güney Osetya
Gürcistan
Rus işgali
Rusya
Bunlara da bakın: