Lukaşenko, işgalci Rusya ve Belarus birliğine katılmayan eski Sovyet Cumhuriyetlerini bağımsızlıklarını kaybetmekle tehdit etti

Diaspora
Manas
03 Temmuz 2022, 12:39
Manas
03 Temmuz 2022, 12:39

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Belarus ve Rusya bölgelerinin IX Forumu’na video aracılığıyla katıldı. Lukaşenko yaptığı konuşmasında, eski SSCB’ye bağlı olan Cumhuriyetlerin hızlı bir şekilde birleşmesini ve devletler arası bağları güçlendirmesini talep etti.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, işgalci Rusya ve Belarus’unn birliğine katılmayan eski Sovyet Cumhuriyetlerini, bağımsızlıklarını kaybetmekle tehdit etti. Lukaşenko, Belarus ve Rusya bölgelerinin IX Forumu’nda video konuşmasında, “Bugün, Sovyet sonrası Cumhuriyetleri, eğer egemenliklerini ve bağımsızlıklarını korumak istiyorlarsa, Rusya ve Belarus birlik devleti ile yakınlaşmalı ve samimiyetini ortaya koymalı.” dedi.

Lukaşenko-Putin görüşmesi Ermenistan için önemli - Ermeni haber ajansı

LUKAŞENKO: “SOVYET SONRASI ÜLKELER, EGEMENLİKLERİNİ KORUMAK İSTİYORLARSA, BİZE YAKLAŞMALI”

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, “Bugün, Sovyet sonrası Cumhuriyetleri, eğer egemenliklerini ve bağımsızlıklarını korumak istiyorlarsa, Rusya ve Belarus birliği ile yakınlaşmalı ve samimiyetini ortaya koymalı. Eski Sovyet cumhuriyetlerinin küresel zorluklarla yüzleşmesi gerekiyor. Hala şüphesi olanlar var. Hızlı bir şekilde birleşmek ve devletler arası bağları güçlendirmek zamanı.” diye konuştu.

Ayrıca Lukaşenko, konuşmasının sonunda eski Sovyet Cumhuriyetlerini, “Sadece normal insan ilişkilerini reddeden birinin yarın var olmayacağını anlamalı.” diye tehdit etti.

PUTİN VE LUKAŞENKO İŞBİRLİĞİ

Eylül 2021’de Putin ve Lukaşenko, Rusya ve Belarus’u entegre etmeyi amaçlayan 28 birlik programı üzerinde anlaşma sağladı. Görüşmelerden sonra Putin, programların özellikle genel makroekonomik politika, bilgi güvenliği, gümrük ve vergi alanları, ödeme sistemlerinin entegrasyonu ve para politikasının uyumlaştırılması ile ilgili olduğunu açıkladı.

Rusya ve Belarus arasında daha yakın entegrasyon 1990’lardan beri tartışılıyor. Böylece ortak bir parlamento, bir anayasa, tek bir para biriminin oluşturulması tartışıla geldi. Ancak böyle bir anlaşma hiç kabul edilmedi. 2019 yılında Rusya’nın inisiyatifiyle müzakereler yeniden gündeme getirildi.

24 Şubat 2022 tarihinde ise, işgalci Rus birlikleri, Belarus topraklarından Ukrayna’ya karşı tam ölçekli savaş başlattı.