Kuleba: NATO, Karadeniz’i Rusya tarafından gelen askeri tehditlerden korumalı

Güvenlik
Elvina Khalilova
18 Kasım 2020, 18:35
Elvina Khalilova
18 Kasım 2020, 18:35

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmytro Kuleba), NATO’nun Karadeniz bölgesini Rusya tarafından gelen tehditlerden koruması gerektiğini bildirdi. Ukrayna’da çevrimiçi güvenlik forumuna katılan Kuleba, işgalci Rusya’nın Kırım’da nükleer bileşenlerin yerleştirilmesi olasılığını dile getirerek, Karadeniz’de güvenlik tedbirlerinin artması gerektiğini vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün katıldığı “The Road to Warsaw Security Forum” adlı çevrimiçi konferansta, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’ı ve Karadeniz bölgesini aktif askerileştirdiğini kaydetti. Bu bağlamda Bakan Kuleba, Karadeniz bölgesinde Rusya’nın etkisini azaltma ve güvenliği sağlama konusunda NATO’ya görev düştüğünü belirtti.

“NATO KARADENİZ’İ KORUMA KONUSUNDA CİDDİYET GÖSTERMELİ”

Konuya ilişkin açıklamasında Dmıtro Kuleba, “Rusya’nın Kırım’da yaptıkları belli. Kremlin, yasadışı olarak işgal ettiği yarımadayı aktif olarak askerileştiriyor. Bu tür hareketler ticaret yollarını engelliyor ve bölgedeki güvenliği tehdit ediyor. NATO, Karadeniz’i koruma konusunda ciddiyetini gösterip, bölgede navigasyon güvenliğini sağlamalı.” diye konuştu. Ayrıca Kuleba, Karadeniz bölgesinde güvenliği artırma konusunda NATO’nun Ukrayna ile Gürcistan’ı da aktif olarak dahil etmesi gerektiğini vurguladı. 

“KIRIM’DA NÜKLEER BİLEŞENLERİN YERLEŞTİRİLMESİ OLASILIĞI EN BÜYÜK TEHDİTLERDEN BİRİDİR”

Ukrayna Dışişleri Bakanı, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a nükleer başlıkları yerleştirmesi olasılığının Karadeniz bölgesinin güvenliği için en büyük tehditlerden birisi olduğunu belirtti. 

“NATO, KARADENİZ’DE RUSYA’YA KARŞI ASKERİ VARLIĞINI ARTIRMALI”

Daha önce Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu, Rusya’nın Karadeniz ve işgal ettiği Kırım’da gerçekleştirdiği askerileştirme ve güçlerini artırma hareketlerinden dolayı NATO’nun izleme ve gözetim faaiyetleri dahil olmak üzere Karadeniz’deki varlığını artırması çağrısında bulunduğu bildirildi.