Kırgızistan'daki Ahıska Türklerinden, İzmir depremzedeleri ve Azerbaycan ordusu için anma

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Kasım 2020, 10:35
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Kasım 2020, 10:35

Kırgızistan’da yaşayan Ahıska Türkleri, bir hafta önce İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenleri andı. Ayrıca Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının sürdüğü Dağlık Karabağ’daki şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Kırgızistan’da Ahıska Türkleri, dün gerçekleştirilen bir organizasyonla İzmir depreminde hayatını kaybedenleri andı. Anma etkinliğinde Azerbaycan ordusu için de dualara yer verildi.

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneğinin organizasyonunda Kırgızistan’ın Kant şehrinde bir restoranda anma etkinliği düzenlendi. Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşa Dursunov’un ev sahipliğindeki anma etkinliğinde, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta, derneğin yönetim kurulu üyeleri ve temsilcileri de yer aldı.

“BİZİM EN DEĞERLİ KARDEŞLERİMİZSİNİZ”

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Fırat, burada yaptığı konuşmada, “Bizim en değerli kardeşlerimiz sizlersiniz. Sizin ettiğiniz dualar Türkiye’deki vatandaşların kalbinde her zaman yer tutuyor. Sizlere canıgönülden teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“BİRBİRİMİZİN YANINDA OLDUĞUNU GÖSTERECEĞİZ”

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Usta ise Ahıskalı Türklerin gösterdiği duyarlılık için teşekkür ederek, “Acılar paylaşıldıkça azalır. Bugünlerde bizlerde birbirimizin yanında olduğumuzu göstereceğiz. TİKA Başkanlığı adına hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM”

Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Dursunov da “Deprem felaketinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralanan vatandaşlara acil şifalar diliyorum. Ayrıca Dağlık Karabağ’ın acil alınmasını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.