Zelenskıy, AGİT Başkanı Linde ile görüştü

Güvenlik
Anife Bilal
16 Haziran 2021, 13:33
Anife Bilal
16 Haziran 2021, 13:33

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile bir araya geldi. Görüşmede Zelenskıy, Rus işgali altında bulunan Kırım’daki durumunun AGİT Gözlem Misyonunun tarafından izlenmesinin önemine dikkat çekti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile görüştü. Ukrayna Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, görüşmede taraflar Ukrayna doğusunda ve ülke sınırlarındaki güvenlik durumunu ayrıca Karadeniz bölgesindeki güvenliği güçlendirme yolları ele aldığı aktarıldı. Görüşmede konuşan Zelenskıy, “Bu sene Kıyiv’de ikinci defa görüşüyoruz. Bu günlerde Ukrayna doğusuna gerçekleştirdiğiniz ziyaret çok önemli.” diye vurguladı.

ZELENSKIY, İSVEÇ’İ KIRIM PLATFORMUNA DAVET ETTİ

Bununla birlikte Zelenskıy, AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonunun, işgalcilerin kontrolü altında bulunan Ukrayna-Rusya sınırı, işgal edilen Kırım’da ve Azak Denizi bölgesindeki durumu izlemesinin önemini vurguladı. İsveç’e Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği destek için teşekkür eden Zelenskıy, İsveç’i Kırım Platformu Açılış Zirvesine üst düzeyde katılım göstermeye davet etti.