Wagner grubunun Libya'daki operasyonlarının yeni detayları ortaya çıktı

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Ağustos 2021, 09:41
Ozan Barış Erim
12 Ağustos 2021, 09:41

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haber çalışması, Rus paralı askerlerden oluşan Wagner grubunun Libya’daki operasyonlarına ilişkin yeni bilgiler ortaya koydu. Wagner grubuna bağlı paralı askerlerin, Libya’daki operasyonlarının, Rus ordusuyla ve savaş suçlarıyla bağlantılarına dikkat çekildi.

BBC’nin özel haberinde, Wagner grubuna bağlı paralı askerlerin Libya’daki operasyonlarının, Rus ordusuyla ve savaş suçlarıyla bağlantılarına dikkat çekildi. Wagner grubundan bir paralı askere ait unutulan tablette, savaşçının örgüt içindeki kritik rolü ve diğer savaşçıların takip edilebilir kod adlarına dair bilgi yer alırken, uzmanlar, BBC’nin ele geçirdiği “alışveriş listesi”ndeki askeri teçhizatın yalnızca Rus ordusu tarafından temin edilebileceğini savunuyor.

DRONE GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Tabletin, 2020 yılı baharında Trablus’un güneyindeki geri çekilme sırasında bir paralı asker tarafından unutulduğu sanılıyor. AA’nın aktardığına göre, içindeki kod adlarından bir Wagner savaşçısının kimliğinin belirlendiği iddia edilirken, cihazda drone görüntüleri bulunduğu da belirtiliyor. Libya istihbarat kaynağı tarafından BBC’ye verilen 19 Ocak 2020 tarihli 10 sayfalık kapsamlı silah ve askeri teçhizat listesinin de Wagner grubunun çekildiği bölgede bulunduğu tahmin ediliyor.

FİNANSMAN SAĞLAYAN KİŞİLER ORTAYA ÇIKTI

Listenin, Wagner operasyonlarına kimin finansman ve destek sağladığına dair fikir verdiği ifade ediliyor. Belgede, “askeri hedeflerin tamamlanması” için gerekli malzemeler listelenirken, listede 4 tank, yüzlerce Kalaşnikof tüfek ve son teknoloji ürünü radar sistemi yer alıyor.