Ukrayna ve ABD'nin ortak tatbikatına misilleme: Rus denizaltısı, Karadeniz'de tatbikat yaptı

Güvenlik
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 20:03
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 20:03

Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Karadeniz’de ortak Sea Breeze 2021 tatbikatı düzenlerken Rusya da karşılık olarak tatbikat serisini devam ettiriyor. Kalibr tipi seyir füzeleri fırlatma yeteneğine sahip Kolpino adlı Rus denizaltısının Karadeniz’de tatbikat yaptığı bildirildi.

Menzili 2 bin 500 kilometre olan Kalibr taşıyan füzeleri taşıyan Rus denizaltısı Kolpino, Karadeniz’de tatbikat yaptı. Rusya Karadeniz Filosu basın servisinden yapılan açıklamada, “Karma tatbikat sırasında denizaltı mürettebatı, normal ve acil durum şartları altında dalış ve çıkış sırasında denizaltıyı kontrol etme algoritmaları üzerinde çalıştı ve farklı derinlikler dalış gerçekleştirdi.” denildi. Tatbikatın, Ukrayna ve ABD tarafından düzenlenen Sea Breeze 2021 tatbikatı ile eş zamanlı olarak yapılması dikkat çekti. Tatbikata, Ka-27 savaş helikopterlerinin katıldığı belirtilirken, helikopterlerin denizaltısına iniş ve havalandırma çalışmalar yaptığı aktarıldı.

KALİBR FÜZELERİ

Kalibr uzun menzilli seyir füzeleri 2500 km menzilline, 450 kg konvansiyonel harp başlığı taşıma kapasitesine sahip. Rusya, Hazar Denizi ve Akdeniz’den Suriye’yi vurmak için bu füzeleri kullanıyor.

Rusya Donanması'nın Hazar Filosu'ndan 'Kalibr' füzeleri ile tatbikat -  Sputnik Türkiye
Rusya’nın Karadeniz tatbikatından bir görüntü

UKRAYNA’NIN EV SAHİPLİĞİNDEKİ SEA BREEZE 2021 TATBİKATI

Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Karadeniz’de düzenlenen Sea Breeze 2021 askeri tatbikatı, 28 Haziran’da başladı. Ukrayna’nın ev sahipliğinde Karadeniz’de yapılacak askeri tatbikata, bu sene 6 kıtadan 32 ülke katılıyor.

Sea Breeze 2021