Ukrayna vatandaşlarının Taliban kontrolüne geçen Afganistan'dan tahliyesi devam ediyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ağustos 2021, 13:47
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ağustos 2021, 13:47

Ukrayna, vatandaşlarını Taliban kontrolüne geçen Afganistan’dan tahliye etmeye devam ediyor. Kabil’den Ukrayna vatandaşlarını tahliye için havalanan uçak Kıyiv’e indi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Afganistan’dan 31’i Ukraynalı 83 kişiyi tahliye ettiklerini açıkladı.

Ukrayna, terör örgütü Taliban güçlerinin ülke yönetimine el koymasının ardından, Afganistan’daki vatandaşların tahliyesi için askeri uçak yollamaya devam ediyor. Tahliye edilen Ukraynalıların ve yabancı uyrukluların da bulunduğu uçak, 21 Ağustos’ta Kabil’den havalandı ve bu sabah Kıyiv’e iniş yaptı. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine bağlı Hava Kuvvetleri 25. Ulaştırma Havacılık Tugayına ait askeri nakliye uçağı IL-76MD, 22 Ağustos 2021 sabahı, Afganistan’dan tahliye edilen Ukraynalılarla birlikte Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki uluslararası havalimanı Borispil’e indi.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: 83 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Taliban’ın ülkedeki kontrolü ele geçirmesi nedeniyle durumun kötüleştiği Afganistan’dan Ukrayna vatandaşlarının ve yabancıların tahliyesine ilişkin bugün açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 31’i Ukrayna vatandaşı 83 kişinin sabah saatlerinde askeri uçakla Kabil’den Kıyiv’e getirildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ilk olarak 16 Ağustos’ta Ukrayna uçağıyla Afganistan’dan yaklaşık 80 kişinin tahliye edildiğini açıklamıştı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığına göre, tahliye edilenler arasında; Ukrayna, Afganistan, Belarus, Hollanda, Hırvatistan, Tacikistan’dan 79 vatandaş var ve aralarında yaşları çok küçük çocuklar da var. Diğer yandan tahliye uçağında 8 Ukraynalı olduğu bildirildi.