Ukrayna, Türk SİHA'ları ile ilk keşif uçuşunu Donbas'ta çevre koruma bölgesine yaptı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 19:55
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 19:55

Ukrayna’nın Türkiye’den satın aldığı Türk SİHA’sı Bayraktar TB2, Rusya ile gerilimin tırmandığı Donbas’taki Müşterek Kuvvetler harekatı alanına ilk gözlem uçuşunu gerçekleştirdi. Bayraktar TB2 SİHA’lar Donbas’ta düşman Pantsir-S1, S-125 ve Tor uçaksavar füzesi mevzilerini tespit etti. Ukrayna Parlamento Ulusal Güvenlik, Savunma ve İstihbarat Komisyonu Başkan Yardımcısı, uçuşa ilişkin dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin dünya çapında övgü toplayan Türk insansız hava araçlarını yakın zaman önce Deniz Kuvvetlerinin envanterine katan Ukrayna, Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma alanında günden güne gelişen iş birliğinin örneklerinden olan Bayraktar TB2 tipi İnsansız Hava Aracı SİHA’ların ilk deneme uçuşunu bugün Donbas’taki Müşterek Kuvvetler Operasyonları alanına gerçekleştirdi. Ukrayna Parlamento Ulusal Güvenlik, Savunma ve İstihbarat Komisyonu Başkan Yardımcısı Yuriy Mısyagin (Yuriy Mysiahin), Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta Ukrayna ordusu ile Rus silahlı güçleri arasında çatışmalar ve gerilim devam ederken, Bayraktar TB2’nin başarılı geçen uçuşuna dair açıklamalarda bulundu. Mısyagin, Türk SİHA’sı Bayraktar TB2’nin Donbas’taki çevre koruma bölgesine ilk keşif uçuşunda düşman ekipmanı (Pantsir-S, S-125, SAM-Tor, tanklar ve obüsler) pozisyonlarını tespit ettiğini kaydetti.

Bir harita görseli olabilir

“TÜRK SİHA’LARI RUS ASKERİ TEÇHİZATINA KARŞI EN İYİSİ OLDUĞUNU BAHAR KALKANI’NDA KANITLADI”

Bayraktar TB2’nin gözlem amaçlı uçuşunu ilk olarak çevre koruma bölgesine gerçekleştirdiğini belirten Yuriy Mısyagin, Türkiye’nin SİHA’ları ile Bahar Kalkanı Harekatı sırasında özellikle Rus askeri teçhizatına karşı en iyisi olduğunu kanıtladığının altını çizdi.