Ukrayna sınırı yakınlarında konuşlandırılan Rus birliklerinin uydu görüntüleri yayınlandı

Güvenlik
Anife Bilal
02 Kasım 2021, 16:01
Anife Bilal
02 Kasım 2021, 16:01

Politico gazetesi, Ukrayna sınırına yakın konuşlandırılan Rus birliklerinin uydu görüntülerini yayınladı. Gazetenin haberine göre, 1 Kasım 2021’de çekilen uydu fotoğrafları, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri güçlerini yeniden arttırdığını doğruluyor. Öte yandan Ukrayna askeri istihbaratı, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki güçlerini artırdığına dair bir belirtinin tespit edilmediğini açıkladı.

ABD merkezli Politico gazetesi, 1 Kasım’da çekilen uydu görüntülerini yayınlayarak, Rusya’nın Ukrayna sınırına bir kez daha asker ve askeri teçhizat yığdığı yönündeki son haberleri doğruladığını ileri sürdü. Maxar Technologies şirketi tarafından çekilen görüntülerde, Belarus sınırına yakın bulunan Yelnya kasabası yakınlarında toplanmış kara birliklerinin yanı sıra zırhlı birimler, tank ve topçuların konuşlandırıldığı görülüyor.

UKRAYNA SINIRLARI YAKININDA TANK, TOPÇU YERLEŞTİRİLDİ İDDİASI

Birleşik Krallık merkezli askeri dergi Jane’s’e atıfta bulunan Politico, Rusya’nın 4. Tank Tümenine ait birliklerinin, Ukrayna’nın kuzey sınırına yakın Bryansk ve Kursk çevresindeki bölgelere yerleştirdiğini aktardı.

Ayrıca söz konusu birliklerin, T-80U ana muharebe tankları ve kendinden güdümlü topçu ile donatıldığı belirtildi. Aynı bölgede 1. Muhafız Tank Ordusu birliklerinin de tespit edildiği kaydedildi. 

UKRAYNA İSTİHBARATI: İŞGALCİ DEVLETİN ORDUSUNU DEVAMLI TAKİP EDİYORUZ

Ukrayna Savunma Bakanlığı Baş İstihbarat Müdürlüğü tarafından dün yapılan açıklamada ise, Rusya’nın Ukrayna sınırları yakınlarındaki askeri güçleri artırdığına dair bir belirtinin tespit edilemediği ifade edildi.

Açıklamada, “Büyük ihtimal, medya ve internette, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna sınırındaki askeri birliklerini artırdığına dair yayılan bilgiler özel enformasyon ve psikolojik eylemlerin bir unsurudur. Bu hareketlilik aslında tatbikatın tamamlanmasından sonra birliklerin hareketi çerçevesinde planlanan eylemler. Ukrayna askeri istihbaratı, saldırgan devletin ordusunun hareketlerini ve Ukrayna devlet sınırına yakın sayılarındaki değişiklikleri sürekli olarak izliyor.” denildi.