Ukrayna Savunma Bakanı: Kırım'ın Ukrayna'ya ait olduğunu söylediği için Türkiye'ye minnettarız

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Aralık 2020, 14:06
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Aralık 2020, 14:06

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Türkiye dışişleri ve savunma bakanları ile gerçekleştirilecek Quadriga formatındaki görüşme öncesi savunma alanındaki iş birliğine ilişkin Türk basınına açıklamalarda bulundu. Taran “Türk SİHA’larının en etkili modern silah olduğu konusunda kimseyi ikna etmeye gerek yok. Bunu herkes Suriye’de, Libya’da ve en son Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda gördü.” dedi. Taran, ayrıca Ukrayna’da pek çok etnik Türkün de yaşadığını vurgulayarak, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediği için Türkiye’ye minnettar olduklarını kaydetti.

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Kıyiv’de bugün gerçekleşecek Türkiye ve Ukrayna bakanları arasındaki 2+2 formatındaki toplantı öncesinde Türk basınına demeç verdi. Ukraynalı Bakan Taran, toplantıda askeri liderlerin, diplomatik liderlerle dış politika ve güvenlik politikasını ele alacağını aktararak, bunun da iki konuyu bir gördükleri anlamına geldiğini vurguladı.

“SATIN ALMAK YERİNE BERABER ÜRETMEK İSTİYORUZ”

AA’nın sorusunu yanıtlayan Bakan Taran, “Türk SİHA’larının en etkili modern silah olduğu konusunda kimseyi ikna etmeye gerek yok. Bunu herkes, Suriye’de, Libya’da ve en son Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda gördü.” dedi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’nin orduyu modernize etme talimatı doğrultusunda Türk SİHA’larını envanterlerine ekleme kararı aldıklarını belirten Taran, “SİHA’lar maliyet etkinler. Satın aldığımız Türk Bayraktarlarının yüksek etkinliğine ben ve Devlet Başkanımız bizzat tatbikatlarda şahit olduk. Satın almanın yanı sıra, Ukrayna’da beraber üretmek ve teknoloji transferi yapmak istiyoruz. Ukrayna, Türk firmalarla kendi teknolojilerini paylaşabilir, bu herkesin ortak faydasına bir proje.” diye konuştu.

KARADENİZ VE AZAK DENİZİ’NDE GÜVENLİK

Bakan Taran, iki ülkenin ilişkilerinin sadece askeri sanayi alanında değil pek çok alanda geliştiğine değinerek Ukrayna ve Türkiye arasındaki savunma alanında iş birliği ve ortak anlayışın Karadeniz ve Azak bölgesinde başta olmak üzere uzun tarihi olduğunu kaydetti. Taran, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la bugünkü toplantıda askeri-siyasi ve askeri-teknik konuları ile Karadeniz’de güvenliğin nasıl artırabileceğini görüşeceklerini belirtti.

“KIRIM’IN UKRAYNA’YA AİT OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİ İÇİN TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ”

Ukrayna’da pek çok etnik Türk’ün de yaşadığını vurgulayan Taran, Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğunu söyleyerek verdiği destek için Türkiye’ye minnettar olduklarını belirtti.

“RUSYA’NIN KIRIM’DA NÜKLEER SİLAH DEPOSU KURMASI DÜNYA İÇİN TEHDİT”

Karadeniz’de en büyük tehdit olarak Rusya’nın saldırgan politikasını gördüklerini belirten Taran, “Bilgilerimize göre Rusya’nın Kırım’da nükleer silah deposu kurma hazırlığı var ki bu Avrupa ve medeni dünya için bir tehdit. Ayrıca Avrupa, Ukrayna ve Türkiye’nin ekonomisi için Rusya’nın Karadeniz’i domine etme çabasını büyük bir tehdit olarak görüyoruz.” dedi.