Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, AGİT Dönem Başkanı ile görüştü

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Nisan 2021, 10:51
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Nisan 2021, 10:51

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, AGİT Dönem Başkanı ile görüştü. Ukrayna’nın doğu bölgesi sınırlarındaki Rus askeri hareketliliğini görüştüğünü duyuran Bakan Kuleba, Moskova’yı daha yıkıcı hamlelerden caydırmak için diplomatik sinyaller göndermenin önemine dikkat çektiğini belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, dün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Ann Linde ile Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğini telefon ile görüştü. Lindey’le telefon görüşmesini Twitter’dan yaptığı paylaşımla duyuran Bakan Kuleba, Rusya’nın Kırım ve Donbas’taki güvenlik durumunu tırmandırmasını ve sınırlarındaki askeri hareketliliğini ele aldıklarını açıkladı.

Kuleba, görüşmede, Moskova’yı daha yıkıcı hamlelerden caydırmak için diplomatik sinyaller göndermenin önemine dikkat çektiğini belirtti.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT: DONBAS’TA ATEŞKES SONA ERDİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosundan, Rus Silahlı Kuvvetlerinin askeri tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına birlik sevkiyatı yaptığını açıkladı.

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerle olan ateşkes süresinin bugün dolmasından itibaren bölgede ciddi askeri hareketlilik başladı. Rusya Ukrayna sınırı boyunca bu hafta başında 28 taburunu yerleştirirken, askeri sevkiyatlarını devam ettiriyor. Ukrayna’ya petrol ihracını durdurduğunu açıklayan Rusya, 14. Zırhlı Tümenini de sınıra konuşlandırdı ve işgal altındaki Kırım’a tren yoluyla asker ve askeri araç ile teçhizat sevk etti. Bununla birlikte Rus demiryollarındaki trafik yoğunluğunun sivil seferlerden askeri seferlere kaydırıldığı da gelen bilgiler arasında. Diğer taraftan Ukrayna Ordusu ise Rusya’dan gelecek herhangi bir saldırı karşısında teyakkuza geçti.

Sınır boyunda bu gelişmeler yaşanırken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Genelkurmay Başkanı Org. Mark Villey’den Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen açıklama geldi.

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerin kontrol altında tuttuğu Donbas bölgesinde 1 Nisan itibarıyla sona eren ateşkesin uzatılmayacağını açıklayan Rusya, Ukrayna sınırına yoğun asker sevkiyatı yapıyor. Dünya kamuoyunda gelişmeler endişeyle takip edilirken, ABD’den Ukrayna’ya destek geldi.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta, 2014’ten bu yana sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna arasında çatışmalar devam ediyor. Bugüne kadar çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.