Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Podolyak: Türkiye, müzakerelerde önemli sorumluluk aldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Nisan 2022, 20:21
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Nisan 2022, 20:21

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, (Mihail Podolyak), Rusya-Ukrayna savaşında arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye’nin gerçekten önemli sorumluluk aldığını ve Rusya’nın yeniden müzakereleri sürdürmeye çalışacağını ifade etti. Podolyak, “Türkiye’nin arabulucu olmaya devam etmesini istiyoruz çünkü Türkiye çok, çok etkili görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş sonrası iki ülke arasında ateşkes sağlanması için yürütülen müzakerelerde Ukrayna heyetinde yer alan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak (Mihail Podolyak), savaşla ilgili son gelişmelere ve müzake sürecinde Türkiye’nin arabuluculuk rolüne dair önemli açıklamalarda bulundu. Son durumu AA’ya değerlendiren Podolyak, Rus birliklerinin, önceki gün Donbas’a yeniden saldırıya geçtiğini ve Ukrayna’daki işgalci Rus ordusunun oldukça büyük kısmının şimdi Donetsk, Lugansk (Luhansk) ve Harkiv’e yöneldiğini kaydetti.

Rus işgalcilerin, gelecek hafta boyunca bu bölgelerde yoğun saldırılar düzenleme hazırlıkları içinde olacağına dikkat çeken Podolyak “Bu durum ise Ruslar savaşabiliyor mu savaşamıyor mu konusuna nokta koyacak. Bundan sonra muhtemelen yine daha aktif bir müzakere taktiğine dönebiliriz. Onlar (Ruslar) bir şekilde müzakereleri sürdürmeye çalışacak.” diye konuştu. Müzakere sürecinin son dönemde çok zor ilerlediğini dile getiren Podolyak, “Genel olarak müzakere süreci çok ağır çünkü aktif bir savaş devam ediyor.” dedi.

“RUSLARIN UKRAYNA’DAKİ KATLİAMLARI MÜZAKERE SÜRECİNİ ETKİLEDİ”

Rus askerleri Kıyiv bölgesinden çekilince sivillere ilişkin tablonun ortaya çıkmasının müzakereleri etkilendiğini söyleyen Podolyak, “Rusların Kıyiv bölgesinden çekilmesiyle Buça, İrpin, Gostomel, Makariv ve diğer şehirlerde neler yaptıkları görüldü ve müzakere sürecinde özellikle ağır dönem başladı.” diye konuştu.

“İŞGALCİLER MARİUPOL’ÜN YÜZDE 90’INI YOK ETTİ”

Mariupol kuşatmasının da müzakereleri oldukça etkilediğini ifade eden Podolyak “Çünkü şehir neredeyse kalmadı. 500 binlik bir şehrin yüzde 90’ı yok edildi. Onlar şehri bombalamaya ve sivilleri öldürmeye devam ediyor. Şehirde yaklaşık 40-50 bin kişi kaldı ve onlar orayı yeryüzünden silmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

PUTİN İLE ZELENSKIY BİR ARAYA GELECEK Mİ?

Savaşın sona ermesi için Rusya ve Ukrayna devlet başkanlarının bir araya gelmesi gerekeceğine dikkat çeken Podolyak, “Tabii ki böyle bir seçenek (liderlerin görüşmesi) var çünkü savaşın sona ermesi için muhtemelen işgalci ülke Rusya Federasyonu Devlet Başkanı ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy düzeyinde bir toplantının yapılması gerekecek.” dedi. Müzakere masasında, Rusya ile konuşulanları açıklamasının mümkün olmadığını ifade eden Podolyak, Ukrayna için ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlalinin kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

UKRAYNA, TÜRKİYE’NİN ARABULUCU OLMAYA DEVAM ETMESİNİ İSTİYOR

Ukrayna’da savaşın sona ermesi veya ateşkesin sağlanması için Türkiye’nin önemli adımlar attığını vurgulayan Podolyak, Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi. Türkiye’nin arabulucu olarak önemli aktör olduğunun altını çizen Podolayak, “Türkiye Cumhuriyeti çok aktif bir arabulucu haline geldi diyebilirim. Türkiye gerçekten önemli sorumluluk aldı. Rusya genelde uluslararası standart ve ilkelere uymuyor, her zaman uluslararası ilkeleri ihlal etmeye çalışıyor.” dedi.

PODOLYAK: EN VERİMLİ MÜZAKERE TURU İSTANBUL’DA DÜZENLENDİ

Podolyak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yardımlarıyla İstanbul’da bugüne kadar en verimli müzakere turunun düzenlendiğine işaret ederek şunları kaydetti:

“Türkiye’nin gayretleriyle biz İstanbul’da pozitif bir anlaşmaya kadar gidebildik ama sonraki gelişmeler, Rusya Federasyonu’nun müzakere masasında zor bir rakip olduğunu gösterdi. Türkiye’nin arabulucu olmaya devam etmesini istiyoruz çünkü arabuluculuk açısından Türkiye çok, çok etkili görünüyor. Tabii ki İstanbul turu, müzakere sürecindeki tüm turların arasında en etkilisi.”

Podolyak, Türkiye’nin Azak Denizi’nden gemi göndermek de dahil olmak üzere Mariupol’den sivillerin tahliyesi için yardım teklifinde bulunduğuna işaret ederek, “Biz, Türkiye için savaşın bitmesinin son derece önemli olduğunu görüyoruz çünkü Karadeniz bölgesi için bu savaş büyük bir risktir. Gerek ticari gerek askeri alanda bu büyük bir risk. Bu yüzden bana göre Türkiye bugün çok büyük arabulucu potansiyeli olan bir ülkedir.” diye kaydetti.

UKRAYNA’DAN RUS ENERJİ KAYNAKLARINA DOĞRUDAN YAPTIRIM VURGUSU

Rusya’nın ülkesine yönelik saldırıları başlatmasının ardından Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımların aslında etkili oluğunu belirten Podolyak, “Evet, yaptırımlar çok etkili, çok sert ve gerçekten Rusya’nın finans imkanlarını kısa sürede kısıtladı.” dedi.

Rusya’nın enerjiden hala çok büyük gelir elde ettiğini hatırlatan Podolyak, bu kaynakların satışına da ambargo uygulanması gerektiğini belirterek, Rusya’yı durdurmak için gerek askeri gerek siyasi çözümlere başvurmaya devam edeceklerini ve ülkesinin savaşın sona ermesi için elindeki her imkanı etkin kullanacağını vurguladı.