Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, askeri birliklerde incelemelerde bulundu

Güncel
Ozan Barış Erim
27 Nisan 2021, 21:09
Ozan Barış Erim
27 Nisan 2021, 21:09

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgal altındaki Kırım ile Herson bölgesi arasındaki idari sınır bölgesini ziyaret etti. Zelenskıy, ziyaret kapsamında askeri birliklerde incelemelerde bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün işgal altındaki Kırım ile Herson bölgesi arasındaki idari sınır bölgesini ziyaret düzenledi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Herson bölgesine yaptığı ziyaret kapsamında, askeri birliklerde incelemelerde bulunarak, birliklerdeki durum hakkında bilgi aldı.

“AVRUPALI ÜLKELER VE ABD GERGİNLİĞİ AZALTMAYA ÇALIŞIYOR”

Ayrıca Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’nın askeri birliklerini çekme kararını almasının, Rusya’nın tekrar gelme ihtimaline karşı hazır olmadıkları anlamına gelmediğini belirtti. Avrupalı ülkelerin ve ABD’nin gerginliğin azalması çabaladığını ifade eden Zelenskıy, “Rus birliklerinin yüzde yüz geri döneceğini garanti edemeyiz. Gene de Ukrayna sınırlarından birliklerin çekilmesi kararını takdir ediyoruz. Bu, gerginliği devam ettirmeme niyetinin bir göstergesidir.” dedi.

“DİĞER ÜLKELERİN DAHİL OLMASI BARIŞ SÜRECİNİ HIZLANDIRIR”

Öte yandan Zelenskıy, Donbas’taki savaşın bitmesi için diğer ülkelerin barış müzakerelerine dahil olmasının süreci hızlandıracağına dikkat çekerek, “Normandiya Formatı’na bir eklenti olabilir, diğer ülkelerle ayrı ve paralel bir format, ciddi ve güçlü oyuncularla.” dedi.