Türkiye'den Irak’ın Dohuk Vilayeti’ndeki terör saldırısına ilişkin açıklama: Sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısındayız!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Temmuz 2022, 23:44
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Temmuz 2022, 23:44

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Dohuk Vilayeti’nin Zaho ilçesinde bir dere kenarına gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı. Türkiye, Irak hükumeti yetkililerini, hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet etti.

Irak’ın Dohuk Vilayeti’ne bağlı Zaho İlçesi’nde bir dere kenarına 20 Temmuz 2022 tarihinde terör örgütlerince saldırı düzenlendi. Hain saldırı sonucu ilk belirlemelere göre 8 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi ise yaralandı. Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Dohuk Vilayeti’nde gerçekleştirilen saldırı hakkında yazılı açıklama yayımladı. Bakanlığın konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkına ve hükumetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Türkiye sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısındadır. Türkiye terörle mücadelesini uluslararası hukuka uygun şekilde, sivillerin, sivil altyapının, tarihi ve kültürel varlıklar ile tabiatın korunmasına azami hassasiyet göstererek yürütmektedir. Masum insanları hedef alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizin terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir.”

TÜRKİYE’DEN IRAK’A ÇAĞRI

Türkiye’nin gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazır olduğu vurgulanan açıklamada, “Irak hükumeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz” ifadelerinin altı çizildi.