Türkiye'den BM Genel Kurulunda Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın derhal durdurulması çağrısı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Mart 2022, 04:18
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Mart 2022, 04:18

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu, BM Genel Kurulunda, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş ile uluslararası hukuku alenen ihlal ettiğini vurguladı. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu, Rusya’nın başlattığı bu durumun kabul edilemeyeceğinin altını çizerek savaşın derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 23 Mart 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın insani sonuçlarını görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, burada yaptığı konuşmada, “Bu, kazananı olmayan bir savaş. Hiç başlamaması gerekiyordu ve derhal son bulmalı.” ifadelerini vurguladı. Rusya’nın uluslararası hukuku alenen ihlal ettiğini belirten Sinirlioğlu, bu durumun asla kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.

Sinirlioğlu, 24 gündür işgalci Rus ordusunun kuşatma altında tuttuğu Mariupol kentinde yaşananların “içler acısı” olduğunu belirterek şiddetin mağdurlarının başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere masum insanlar olduğunu kaydetti.

Öte yandan Türkiye’nin, “Ukrayna’daki kardeşlerini yalnız bırakmayacağını” vurgulayan Sinirlioğlu, sivillerin tahliyesi ve insani yardımlar konusunda Türkiye’nin BM ve diğer insani yardım kuruluşlarıyla birlikte hareket ettiğini aktardı.

TÜRKİYE’DEN ULUSLARARASI TOPLUMA UKRAYNA ÇAĞRISI

“Türkiye, derhal insani bir ateşkes sağlanması için tüm diplomatik kaynaklarını seferber ediyor.” diyen Sinirlioğlu, uluslararası topluma Ukrayna halkına yardım için elinden gelen her şeyi yapması çağrısında bulunarak şunları kaydetti:

“Ancak, bu diplomatik girişimler tek bir ülkenin kapasitesini aşıyor BM, kendini barışın inşasından muaf tutup yalnızca insani müdahaleye odaklanamaz. Uluslararası toplum, gelecek nesilleri savaş belasından kurtarma yükümlülüğü taşıyor.”

Büyükelçi Sinirlioğlu, uluslararası toplumu; Rusya’ya saldırılarına son vermesi, tüm güçlerini “derhal ve koşulsuz” Ukrayna’dan çekmesi ve Ukrayna’ya daha fazla yardım yapılması çağrısı yapan tasarıya destek vermeye davet etti.