Terör örgütü DEAŞ, Kerkük'ün Altunköprü kasabası yakınlarında saldırı düzenledi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2021, 14:33
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2021, 14:33

Terör örgütü DEAŞ, Irak’ın Kerkük kentine bağlı Altunköprü kasabası yakınındaki bir köye saldırı düzenledi. Terör saldırısında 2 Peşmerge öldü, 4 Peşmerge de yaralandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Peşmerge Bakanlığı, Kerkük’ün Altunköprü nahiyesi yakınındaki Kara Salim köyüne terör örgütü DEAŞ’ın saldırı düzenlediğini duyurdu. Bakanlığın açıklamasında, saldırının bölgedeki Peşmerge’ye ait 3 ayrı gözlem noktasına yönelik olduğu belirtildi. Saldırı sonucunda 2 Peşmerge’nin öldüğü ve 4 Peşmerge’nin de yaralandığı aktarıldı. Açıklamada, saldırıdan sonra bölgede operasyon başlatıldığı ifade edildi.

DEAŞ’IN BÖLGEDEKİ DURUMU

Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014’te Musul, Salahaddin ve Enbar’ın tamamını, Diyala ve Kerkük kentlerinin de bir kısmını ele geçirdi. Bu bölgeler, yıllar sonra örgütten geri alınmıştı. Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de, terör örgütüne karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu ancak DEAŞ’ın bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar’ın kırsal bölgelerindeki saldırıları sürüyor.