Temmuz 2020'den bu yana 38 Ukraynalı asker Donbas'ta hayatını kaybetti

Güvenlik
Anife Bilal
28 Mayıs 2021, 20:35
Anife Bilal
28 Mayıs 2021, 20:35

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal altında tutan Rusya destekli silahlı güçler, yapılan ateşkes anlaşmalarına rağmen Ukrayna birliklerine saldırmaya devam ediyor. Temmuz 2020’den bu yana Rus işgalci güçlerin saldırısı sonucu 38 Ukraynalı asker hayatını kaybetti.

AGİT Daimi Konseyi, 27 Mayıs 2021 tarihinde Viyana’da toplandı. Oturumda konuşan Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, Donbas bölgesini işgal altında tutan Rusya destekli silahlı güçlerin, saldırılarına devam ettiğini aktardı. Tsımbalyuk, Temmuz 2020’den bu yana düşman saldırıları sonucu 38 Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini ve 115 askerin yaralandığını bildirdi.

TSIMBALYUK: UKRAYNA ASKERLERİ HAYATINI KAYBEDİYOR

Ukrayna Temsilcisi Tsımbalyuk, konu ile ilgili konuşmasında “Rusya’nın saldırıları sonucu Ukraynalı askerler hayatını kaybediyor ve sivil altyapı yok edilerek sivil halkın durumunu kötüleştiriyor. Ateşkes anlaşmasının Temmuz 2020’de yürürlüğe girdiği andan bu yana 38 Ukraynalı asker hayatını kaybetti ve 115’i yaralandı.” dedi.

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü Temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA YÜZÜNDEN ANLAŞMAYA VARILAMADI

Daha sonra, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu, Donbas’taki askeri gerilimin artmasını görüşmek için acil bir şekilde 7 Nİsan 2021 tarihinde toplandı. Taraflar, toplantıda ateşkesin yeniden sağlanması gerektiğini teyit etti. Ancak Rusya’nın tutumu dolayısıyla görüşmede yazılı bir belge imzalanamadı.