Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Köyceğiz ve Manavgat yangınının kontrol altına alındığını bildirdi

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Ağustos 2021, 09:24
Ozan Barış Erim
12 Ağustos 2021, 09:24

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki yangın ile Manavgat’ta dün öğleden sonra çıkan orman yangınının kontrol altına alındığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde çıkan yangının kontrol altına alındığını belirterek, Burdur’un Bucak ilçesinde çıkan yangınla ilgili, “Burdur Bucak yangınında 21 ev zarar gördü ve 7 mahalle tahliye edildi, tahliye edilen kişi sayısı 200’ü aştı.” dedi. Burdur’un Bucak ilçesine gelen Pakdemirli, helikopterle orman yangının etkili olduğu alanları inceledi. Bucak Yangın Yönetim Merkezi’nde çalışmalar hakkında bilgi alan Pakdemirli, ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, orman yangının kontrol altına alınması için çalışma yürütüldüğünü söyledi.

KÖYCEĞİZ YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki yangının kontrol altına alındığını belirten Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Özellikle 15 gündür devam eden, yangınlar silsilesi ve son halkası olan Köyceğiz de kontrol altına alınmış odu. Manavgat’ta bir yangın çıkmıştı, o kontrol altına alındı. Şu an itibarıyla Burdur’dayız. Çıkan yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Saat 12.00 civarında çıkan yangına 12.10’da ilk müdahale araçlarımızla müdahale edildi. Burdur Bucak Çobanpınarı köyünde çıkan yangında şu ana kadar 21 ev zarar gördü ve 7 mahalle tahliye edildi, tahliye edilen kişi sayısı 200’ü aştı.”

6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Pakdemirli, tahliye edilen vatandaşların genelde ya yurtlara yerleştiğini ya da akrabalarının yanına gittiğini belirterek, vatandaşların tahliyesinin dışında ayrıca hayvan tahliyesi de yapıldığını söyledi. AA’nın aktardığına göre, yangına 6 uçak, 11 helikopter, 76 arazöz, 37 iş makinesiyle müdahale edildiğini anlatan Pakdemirli, “Şu an itibarıyla Batı ve Güneybatı cephesi kontrol altında gözüküyor. Helikopterden de gerekli incelemeleri yaptık. En yakın zamanda kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar yangının etki alanı 300 hektar civarında gözüküyor. Yangınla ilgili 6 kişi gözaltında. Kolluk ve savcılık, adli merciler araştırmalarına devam ediyorlar.” ifadesini kullandı.