Taliban'dan kaçan 143 Afgan askeri 3 uçak ve 2 helikopterle Tacikistan'a geçti

Güncel
Ozan Barış Erim
16 Ağustos 2021, 16:50
Ozan Barış Erim
16 Ağustos 2021, 16:50

Afganistan’da Taliban’dan kaçan 143 Afgan askerinin 3 uçak ve 2 helikopterle Tacikistan’a geçtiği belirtildi. Söz konusu Afgan askerlerinin geçici olarak Bohtar şehrindeki bir üniversiteye ait yurda yerleştirildiği ifade edildi.

Tacikçe yayın yapan Ozodi Radyosu, içinde ikisi kadın 143 Afgan askerinin bulunduğu 3 uçak ve 2 helikopterin dün gece Tacikistan’ın Afganistan sınırındaki Bohtar havaalanına iniş yaptığını duyurdu. Tacikistan Acil Durumlar ve Sivil Savunma Devlet Komitesi yetkilisine dayandırılan haberde, söz konusu Afgan askerlerinin geçici olarak Bohtar şehrindeki bir üniversiteye ait yurda yerleştirildiği ifade edilirken, Tacik makamlarının Afgan askerlerin başka bir yere yerleştirilmesiyle ilgili görüştüğü bilgisi paylaşıldı.

AFGAN ASKERLERİ SİLAHLARINI TACİK MAKAMLARA TESLİM ETTİ

Haberde, Afgan askerlerinin bulundurdukları 56 silahı Tacik makamlarına teslim ettiği de aktarıldı. Afganistan silahlı kuvvetlerine ait küçük bir askeri uçağın, dün gece, Özbekistan’ın Afganistan ile sınırındaki Surhanderya bölgesine düştüğü, uçakta bulunan iki askerin yaralandığı kaydedilmişti. AA’nın aktardığına göre bazı basın organlarında, Taliban’ın Afganistan’ın tamamını ele geçirmesinin ardından Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin dün gece ülkesini terk ederek uçakla Tacikistan’a geçtiği iddia edilmiş, Tacikistan Dışişleri Bakanlığı ise bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirmişti.