Savaşın 3 ayı geride kaldı: Ukrayna topraklarının yüzde 20,7’si Rus işgali altında!

Güncel
Anife Bilal
24 Mayıs 2022, 17:31
Anife Bilal
24 Mayıs 2022, 17:31

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısının 3 ayı geride kaldı. Ukrayna ordusu, üç aydır Rus ordusunun saldırılarına kararlı şekilde karşı koyuyor. Rusya’nın verdiği zayiat günden güne artmaya devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının açıklamasına göre Rus ordusu, savaşın başından bu yana Ukrayna’da 29 binden fazla asker kaybetti. Öte yandan Rusya’nın 90 gündür devam ettirdiği bomba ve füze saldırılarında binlerce Ukrayna vatandaşı hayatını kaybederken aynı zamanda Ukrayna milyarlarca dolarlık zarara uğradı…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat’ta sabahın erken saatlerinde televizyondan yaptığı açıklamada “Ukrayna’ya karşı özel operasyon” başlattığını duyurdu. Ardından başkent Kıyiv dahil olmak üzere Ukrayna genelindeki birçok kent ve kasabaya füze ve bomba atıldı. Rus ordusu, Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinden Kıyiv yönetiminin kontrolündeki bölgelere, aynı anda Rusya sınırından Harkiv, Sumi, Çernigiv bölgelerine, Belarus üzerinden Çornobıl (Çernobil) bölgesine girdi. Ayrıca Rus işgal güçleri, 2014 yılından bu yana Rus işgali altında bulunan Kırım üzerinden de Herson ve Zaporijjya bölgelerine girdi. Kıyiv bölgesine havadan ve karadan asker sevk edildi ve başkent kuşatma altına alındı.

RUS ORDUSU, SAVAŞIN 2. AYINDA UKRAYNA KUZEYİNDEN GERİ ÇEKİLDİ

Ukrayna ordusunun güçlü direnişiyle karşılaşan işgalci Rus ordusu, savaşın ikinci ayında Kıyiv ve Çernigiv bölgesinden geri çekildi. Yaklaşık bir ay Rus işgali altında kalan yerleşim yerleri, Ukrayna’nın kontrolü altına geri dönerken, Rus askerlerinin Kıyiv, Çernigiv, Sumı, Harkiv bölgelerinde işlediği katliam dünyayı şok etti. Rus askerleri, sadece Kıyiv bölgesinde bin 200’den fazla sivili katletti.

Rusya 3 ay içinde sadece bir il merkezini (Herson) kontrol altına almaya başardı. Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta karada ve havada başarısız olan Rusya, Ukrayna’ya karşı sık sık füze saldırıları düzenliyor.

RUSYA UKRAYNA’NIN MARİUPOL KENTİNİ YERLE BİR ETTİ

Savaşın ilk günlerinde Rusya, Azak Denizi kıyısında bulunan ve Zaporijjya bölgesine bağlı olan Berdyansk liman şehrini kontrol altına aldı. Daha sonra Rus ordusu, Ukrayna’nın Azak Denizi’ndeki en önemli liman şehirlerinden Mariupol’ü kuşatma altına aldı. Ruslar, yaklaşık 2,5 ay kuşatma altında tuttukları kenti havadan, karadan ve denizden durmadan bombaladı. Mariupol Belediyesinin tahminlere göre, Rus saldırıları nedeniyle kentte 20 binden fazla sivil hayatını kaybetti. Rus işgalciler, Mariupol’de işlediği savaş suçlarının kanıtlarını çeşitli yollarla yok etmeye çalışıyor. Örneğin ölen sivillerin cesetlerini yok etmek için işgalciler kentte gezici krematoryumları kullandı. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından 16 Mayıs 2022 tarihinde yapılan açıklamada, Mariupol’deki birliklerin belirlenen savaş görevini tamamladığı ve üst düzey askeri komutanlık tarafından, Azovstal Çelik Fabrikası’nda bulunan birliklerin komutanlarına, personelin hayatının kurtarılması konusunda emir verildiği bildirildi.

Birleşik Krallıktan, 20 Mayıs’ta yapılan açıklamada, Azovstal fabrikasından bin 700 askerin ayrıldığı ve halen fabrikada kalan askerlerin sayısının ise belli olmadığı aktarıldı. Öte yandan Azov taburu Komutan Yardımcısı yüzbaşı Svyatoslav Palamar, üst düzey subayların Azovstal fabrikasında kalmaya devam ettiğini bildirdi.

UKRAYNA ALTYAPISINA VERİLEN ZARAR

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kurbakov, işgalcilerin saldırıları sonucu, Ukrayna’da 23 bin kilometreden fazla karayolu ve 41 demiryolu köprüsünün tahrip edildiğini bildirdi.

Kıyiv Ekonomi Okulunun değerlendirmelerine göre, 19 Mayıs itibarıyla yalnızca fiziksel altyapıya verilen hasardan kaynaklanan doğrudan kayıplar 97,4 milyar dolara ulaştı. 

RUS SALDIRILARINDA KAÇ SİVİL HAYATINI KAYBETTİ?

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 23 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında en az 3 bin 930 sivilin hayatını kaybettiğini, 4 bin 532 sivilin yaralandığını bildirdi. BMMYK, çatışmaların devam ettiği Ukrayna’nın doğu bölgelerinde verilerin düzgün bir şekilde toplanamadığı için gerçek rakamların daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan Ukrayna Başsavcılığı, savaşın başından bu yana Rus saldırılarında; 232 çocuğun hayatını kaybettiğini ve en az 431 çocuğun yaralandığını bildirdi.

Ayrıca Rusya’nın başlattığı savaş nedeniyle yaklaşık 6,5 milyon Ukrayna vatandaşı yabancı ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

RUSYA, UKRAYNA’YA 2 BİNDEN FAZLA FÜZE ATTI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün yaptığı açıklamada, “Rusya, 24 Şubat’tan bu yana toplamda 2 bin 275 füze kullanarak Ukrayna’ya 1474 füze saldırısı yaptı.” ifadelerini kullandı.

ŞU ANA KADAR UKRAYNA’NIN HANGİ BÖLGELERİ RUS ORDUSU TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİ?

Rus ordusu, 2014 yılında Kırım Yarımadasını ve Lugansk ile Donetsk bölgelerinin bazı kısımlarını işgal etti. 23 Şubat 2022 tarihi itibarıyla 43 bin 300 kilometrekare (Ukrayna toprakların yüzde 7’si) Rus işgali altında bulunuyordu. Şu an işgal altında bulunan toprakların alanı 2,9 kat arttı yani 125 bin kilometrekareye (Ukrayna topraklarının yüzde 20,7’si) ulaştı. Şu an Rusya’nın kontrolü altında şu topraklar bulunuyor; Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol), Donetsk, Lugansk, Harkiv, Herson, Zaporijjya bölgelerinin bazı kısımları. Savaş sırasında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri; Kıyiv, Çernigiv, Sumı, Mıkolayiv ve Jıtomir bölgelerini Rus işgalcilerden tamamen kurtardı. Ukrayna’nın toplam yüzölçümü 603 bin 548 kilometrekaredir.

RUSYA, UKRAYNA’DA 13 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ TEÇHİZAT KAYBETTİ

Ukrayna’ya 3 ay önce saldıran Rus ordusunun kayıpları her geçen gün artmaya devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada, Rus ordusunun 24 Şubat-24 Mayıs 2022 tarihleri arasındaki tahmini kayıplarını şu şekilde açıkladı:

Düşmanın can kaybı yaklaşık 29 bin 350, bin 302 tank, 3 bin 194 zırhlı savaş aracı, 606 top, 201 çok namlulu roketatar sistemi, 93 hava savunma sistemi, 205 uçak, 170 helikopter, 2 bin 213 araç, 13 gemi/ bot, 480 İHA, 43 özel ekipman, 112 seyir füze.”

Forbes’in değerlendirmelerine göre, Rusya 3 ay içinde Ukrayna’da 13 milyar dolar değerinde askeri teçhizat kaybetti. İmha edilen en pahalı askeri nesnesi, 750 milyon dolar değerindeki Moskova füze kruvazörü oldu. Ayrıca 86 milyon dolarlık İl-76 kargo uçağı ve 75 milyon dolarlık Saratov büyük indirme gemisi sıradaki pahalı kayıplar oldu.

Rusya, Ukrayna’ya karşı savaş başlattıktan sonra ABD, Birleşik Krallık, AB üye ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülke, Rusya’ya karşı ağır yaptırımlar uygulamaya ve Ukrayna’ya silah desteğinde bulunmaya başladı.