Rusya, Ukrayna'yı tehdit etmeye devam ediyor!

Güncel
Ozan Barış Erim
05 Nisan 2021, 16:49
Ozan Barış Erim
05 Nisan 2021, 16:49

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ateşkesi uzatmama kararı ve işgal altındaki Kırım ve Ukrayna’nın doğusuna askeri sevkiyat yapmasının ardından bölgede sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın Rusya’ya karşı yeni yaptırım kararları almasının ardından Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, tehditlerini sürdürdü. Peskov, “Orada olan her şeyi keseceğiz” şeklinde bir açıklama yaparak Ukrayna’yı tekrar tehdit etti.

Rusya ile Ukrayna arasında Ukrayna’nın doğusunda askeri gerilimde tırmanışı tetikleyen ve endişeleri arttıran gelişmeler hızlanıyor. Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerle olan ateşkes süresinin 1 Nisan 2021 itibarıyla dolmasından bu yana bölgede ciddi askeri hareketlilik başladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin Rusya Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İşbirliği Ajansı’na (Rossotrudniçestvo), Volga-Dnepr ve diğer bazı Rus şirketlere yönelik yaptırım kararını yürürlüğe koydu. Ukrayna’nın aldığı karar sonrası ise Rusya’dan açıklama geldi.

“ORADA OLAN HER ŞEYİ KESECEĞİZ”

Kremlin Sözcüsü Peskov, kararın ardından Ukrayna’ya olan tehdidini sürdürerek, Rusya’nın bir düşman gibi gösterilmesi, bizim için kabul edilemez ve yersiz bir davranıştır. Muhtemelen yakında Ukrayna ile karşılıklılık için yer kalmayacak bir ilişki seviyesine ulaşacağız. Orada olan her şeyi keseceğiz, bu kötü bir şey” ifadelerini kullandı.