Rusya, Ukrayna sınırında tankla tatbikat düzenliyor

Güvenlik
Anife Bilal
12 Ocak 2022, 12:49
Anife Bilal
12 Ocak 2022, 12:49

Ukrayna sınırları yakınlarındaki askeri gerginliği azaltmak amacıyla ABD ve NATO’nun Rusya ile yaptığı müzakereler devam ederken Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna sınırları yakınında tatbikat düzenlediğini duyurdu. Tatbikata yaklaşık 3 bin askerin katılıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, Ukrayna sınırları yakınında bulunan Voronej, Belgorod, Bryansk ve Smolensk bölgelerinde tatbikat düzenlendiğini bildirdi. Tatbikata 3 bin askerin ve 300 askeri teçhizatın katıldığını belirtildi. Tatbikat çerçevesinde, BMP-2 zırhlı piyade aracı ve T-72B3 tanklarından, bin 200 metre mesafedeki düşman teçhizat ve askerlerini taklit eden hedeflerin vurulacağı ifade edildi.

RUS BİRLİKLERİNİN UKRAYNA SINIRLARI YAKININDA TOPLANMASI SORUNU ELE ALINACAK

Tatbikat, Kremlin’in ABD’yi müzakere masasına getiren askeri baskıyı yumuşatma eğiliminde olmadığının bir işareti olarak yorumlanıyor.

Rusya’nın Ukrayna sınırında son aylardaki askeri yığınağını artırması, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği endişelerini ve Batı ile Moskova arasındaki gerginliği artırdı. Rusya, Ukrayna’nın NATO’ya dahil edilmemesi ve İttifak’ın doğuya genişlemesinin durdurulması gibi taleplerde bulunuyor. İki taraf bu hafta Cenevre’de krizi masaya yatırmak üzere buluştu.