Rusya, Ukrayna’da sivil hedefleri askeri hedeflere kıyasla 60 kat daha fazla vurdu

Güvenlik
Anife Bilal
01 Ağustos 2022, 15:43
Anife Bilal
01 Ağustos 2022, 15:43

İşgalci Rusya, Ukrayna’da tüm dünya tarafından savaş suçu ve terörizm olarak kabul edilen “kavrulmuş toprak” taktiğini uyguluyor. Savaşın 5 ayında saldırgan Rusya, Ukrayna’da askeri hedefleriyle kıyasla sivil hedefleri 60 kat daha fazla bombaladı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyine bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatan Rusya’nın 17 binden fazla sivil tesisi bombaladığını bildirdi. Merkezden yapılan açıklamada, “Vladimir Putin’in açıklamalarına rağmen savaşın 5 ayında Rusya sivil tesisleri askeri tesislerle kıyasla 60 kat daha sık bombaladı. Rakamlarla anlatacak olursak; sivil tesislere yönelik 17,3 bin saldırı, askeri tesislere ise 300 saldırı düzenlendi. İşgalciler öncelikle cephe hattı yakınlarında bulunan yerleşim yerlerinin sivil altyapısına saldırıyor.” denildi.

Sivil hedeflere saldırarak Kremlin yönetiminin yerli nüfusu direnişini kırmaya hedeflediğini belirtilen açıklamada, “Söz konusu ‘kavrulmuş toprak’ taktiği, Rus ordusunun Ukrayna’nın içine doğru sızma konusundaki başarısızlığından sonra kullanılmaya başlandı.” ifadeleri kullanıldı.

UKRAYNALILARIN YÜZDE 8’İ EVSİZ KALDI

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, şimdiden Mariupol, Harkiv, Çernigiv, Buça, Severodonetsk ve Lısıçansk kentlerindeki evlerin yüzde 50’sinin yok edildiğine dikkat çekilerek, “Ukraynalıların yüzde 8’i veya 3,5 milyondan fazla insan evsiz kaldı” diye bildirdi.

YÜZLERCE SAĞLIK VE EĞİTİM KURUMU ZARAR GÖRDÜ

Bunun dışında açıklamada, Rus işgal güçlerinin saldırılarında 830 sağlık kurumunun, 2 bin 129 eğitim kurumunun ve 530’den fazla kültür ve sanat kurumunun zarar gördüğünü ifade edildi.

“KAVRULMUŞ TOPRAK” TAKTİĞİ SAVAŞ SUÇUDUR!

Rusya’nın eski haritaları kullandığı ve kullandığı silahların çoğunun düşük hassasiyetli olduğu için bombalarının çoğunlukla sivil bölgelerine isabet ettiğini belirtilen açıklamada, “Öte yandan nedenlere bakmaksızın, ‘kavrulmuş toprak’ taktiğinin tüm dünya tarafından savaş suçu ve terörizm olarak kabul ediliyor ve Kremlin yöneticileri bundan sorumlu tutulacaklar.” denildi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.