Rusya tarafından vurulan Zaporijjya Nükleer Santralinde çıkan yangın söndürüldü

Güncel
Anife Bilal
04 Mart 2022, 09:49
Anife Bilal
04 Mart 2022, 09:49

Ukrayna’nın Energodar kentindeki Zaporijjya Nükleer Santralinde Rus askerlerin saldırısı sonucu meydana gelen yangın söndürüldü. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Rusya dışında hiçbir devlet nükleer güç ünitelerine ateş açmadı, tarihimizde ilk kez terörist devlet nükleer teröre başvurdu.” ifadelerini kullandı.

Rusya bu gece, Avrupa’daki en büyük nükleer santral olan Zaporijjya Nükleer Santraline ağır askeri teçhizatla saldırdı. Saldırı sonucu santralde yangın çıktı. Rus askerlerinin saldırıları nedeniyle itfaiyeciler bir süre boyunca söndürme işlemine başlayamadı. Ancak ilerleyen saatlerde itfaiyeciler müdahale etmeye başlayabildi. Ukrayna Acil Durumlar Servisi’nden yapılan açıklamada, sabah saat 6.20’de yangının söndürüldüğü bildirildi.

Rus askerlerin nükleer santrale düzenlediği saldırı ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Herkesi uyarıyoruz. Rusya dışında hiçbir devlet nükleer güç ünitelerine saldırmadı, bu bir ilk, tarihimizde ilk kez terörist devlet nükleer teröre başvurdu. Rus propagandacıları daha önce herkesi “dünyayı nükleer külle” kaplayacakları konusunda tehdit etmişlerdi. Şu an bu gerçek bir tehlike.” dedi.

RUS İŞGALCİLER UKRAYNA’DAKİ NÜKLEER SANTRALİN AVLUSUNU ELE GEÇİRDİ

Zaporijjya Valiliğinden yapılan açıklamada, Zaporijjya Nükleer Santralinin avlusunun Rus işgalciler tarafından ele geçirildiği bildirilirken, “Santral personeli güç ünitelerinin durumunu izliyor ve güvenli çalışmalarını sağlıyor.” diye aktarıldı.