Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Derhal müdahale etmeye hazır olun!

Güncel
Ozan Barış Erim
22 Nisan 2021, 17:28
Rusya’dan Kırım’da 10 bin askerli tatbikat (DHA)
Ozan Barış Erim
22 Nisan 2021, 17:28

Rus ordusunun tatbikatını takip etmek için işgal edilen Kırım’da bulunan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO’nun Defender Europe 2021 tatbikatının yapacağı bölgelerde olumsuz bir gelişme yaşanırsa derhal müdahaleye hazır olun emri verdi. Ayrıca Şoygu, belirlenen tüm hedeflere ulaşıldığını belirterek Güney ve Batı Askeri Bölgelerdeki ani denetimlerin sona ermesi kararını aldı.

Rusya Güney Askeri Bölgesi ve Hava İndirme Birlikleri’nin ani denetimleri kapsamında Kırım’daki Opuk poligonunda düzenlenen tatbikatı yerinde takip eden Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO’nun Defender Europe 2021 tatbikatına ilişkin emirler verdi. Şoygu, 1 Mayıs-14 Haziran 2021 tarihlerinde yapılması planlanan ve son 30 yılın en kapsamlısı olacağı belirtilen tatbikata ilişkin, “Defender Europe tatbikatının yapılacağı bölgelerdeki durumu izlemeye devam edin ve olumsuz gelişmeler görülmesi halinde derhal müdahalede bulunmaya hazır olun” dedi.

“NATO, AVRUPA’DA RUSYA KARŞITI FAALİYETLER YÜRÜTÜYOR”

Öte yandan Şoygu, NATO’nun Avrupa’da her yıl Rusya karşıtı olduğu belli olan 40 büyük operasyonel hazırlık yürüttüğüne dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“NATO birliklerinin Defender Europe 2021’in yapılacağı bölgelere intikalini dikkatli bir şekilde izliyoruz. Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan’da NATO birliklerinin ve askeri kargoların karşılanması için koordinasyon merkezleri kuruldu. İttifak birliklerinin ana koalisyon gruplarından biri Karadeniz’e konuşlandırılıyor. Şu anda Yunanistan limanlarına silah, asker ve özel teçhizat getiriliyor”

ANİ DENETİMLER SONA ERDİ

Ayrıca Rus Savunma Bakanı Şoygu, belirlenen tüm hedeflere ulaşıldığına dikkat çekerek, Güney ve Batı Askeri Bölgeleri‘ndeki ani denetimlerin sonlandırılması kararını aldığını belirterek, “Ani denetim hedeflerine eksiksiz olarak ulaşıldığını düşünüyorum. Birliklerimiz, ülkeyi güvenli şekilde savunma kapasitesine sahip olduklarını ortaya koydu. Buna bağlı olarak Güney ve Batı Askeri Bölgeleri’ndeki ani denetimlerin sonlandırılmasına karar verdim”. diyerek Kırım’da tatbikata katılan birliklerin 1 Mayıs 2021’e kadar daimi üslerine dönmeleri yönünde talimat verdi.