Rusya’nın Suriye Büyükelçisi, Türkiye’nin sınır güvenliğine göz dikti!

Güvenlik
qha muhabir
16 Haziran 2022, 00:08
qha muhabir
16 Haziran 2022, 00:08

Türkiye Cumhuriyeti sınır güvenliği için Suriye’nin kuzeyindeki operasyon hazırlıklarına devam ediyor. Rusya’nın Suriye Büyükelçisi Alexander Lavrentyev, Türkiye’nin Suriye’deki yeni operasyon sinyaline tepki gösterdi. Rus diplomat, “Böyle bir askeri operasyon gerilimi artırarak durumu istikrarsızlaştırabilir” açıklamasında bulundu.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri operasyon sinyali vermişti. Rusya’nın Suriye Büyükelçisi Alexander Lavrentyev, Türkiye’nin olası bir Suriye harekatının “akıllıca olmayacağını” belirterek, “Böyle bir askeri operasyon gerilimi artırarak durumu istikrarsızlaştırabilir” dedi.

Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti, sınır güvenliğini korumak için bölgede askeri operasyonlar düzenliyor. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu duruma ilişkin Suriye’de askeri operasyon sinyali vermişti.

“CENEVRE, SURİYE’NİN ÇÖZÜMÜ İÇİN UYGUN DEĞİL”

Rus haber ajansı RIA’ya konuşan Rus diplomat Lavrentyev, bölgedeki durumdan endişe duyması dikkat çekti. Kazakistan’ın Nur Sultan’da Türkiye, İran, Suriye hükumetleri temsilcileriyle bir araya gelen Lavrentyev, Cenevre’nin Suriye’deki çözüm için uygun olmadığını belirtti.

WASHINGTON VE MOSKOVA, TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİNE YÖNELİK OPERASYONLARINA TEPKİ GÖSTERİYOR

Türkiye, Suriye’de bölücü terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’nin saldırılarının ve taciz ateşlerinin artması üzerine yeni operasyonlar düzenlemekte. Son dönemde konuşulan operasyonlara yönelik Moskova ve Washington tepki göstermişti.