Rusya'nın İdlip'e saldırıları 300 binden fazla sivili susuz bıraktı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ocak 2022, 16:45
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ocak 2022, 16:45

Rusya’ya ait savaş uçağının, Suriye’nin İdlip kentinin batısında şehre su sağlayan ana istasyonlardan birini bombalamasıyla 300 binden fazla sivil susuz kaldı. İdlipli çaresiz halk, Rus savaş uçaklarının saldırılarının gölgesinde susuzlukla baş etmenin yollarını arıyor. Suriyeli halk, “Dünya, Rusya’nın Suriye’de ne yaptığını izliyor” diyerek saldırılara tepki gösterdi.

Suriye’deki muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, Rusya’nın Su-34 tipi savaş uçağının 2 Ocak’ta İdlip il merkezinin yakınlarındaki Arşani su dağıtım ve pompalama istasyonunu bombalaması sonucu tesis kullanılamaz hale geldi. İdlip Su İşleri Müdürü Cemel Diyben, söz konusu tesisin 300 binden fazla sivile hizmet verdiğini kaydetti. İdlip Su İşleri Müdürü Diyben, “Rusya, sivillerin temel ihtiyaç kaynaklarından birini hedef aldı ve sivilleri susuz bıraktı.” ifadelerini kullandı.

DÜNYA RUSYA’NIN SURİYE’DE NE YAPTIĞINI İZLİYOR?

İdlipli sivillerden İbrahim Zeer ise, Rus savaş uçaklarının altyapı tesislerine saldırılarını artırdığını söyledi. Zeer, Rusya’nın su tesislerini hedef almasının tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, “İdlip’te 300-400 bin civarında insan sudan mahrum kalacak. Halkın satın alma gücü zaten yok. Günden güne sivillerin yaşam mücadelesi büyüyor.” diye konuştu. “Savaş uçakları daha önce rastgele saldırı düzenliyordu.” diyen Zeer, “Şimdi ise altyapıyı sistematik olarak hedef alıyor. Dünya, Rusya’nın Suriye’de ne yaptığını izliyor.” dedi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan bir diğer isim İdlip’te yaşayan Muhammed Halit de, saldırıya maruz kalan su pompalama istasyonunun, İdlip’te sivillerin su ihtiyacını karşıladığını belirterek, “Bu kadar pahalılığın üzerine bir de parayla su temin etmek çok zor. Su almak halka ekstra yük olacak.” dedi.

Saldırılar sonucu Şam’ın Doğu Guta ilçesinden göç ederek İdlib’e yerleşen Mustafa Mahy, “Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Her şeye katlanabiliriz ama susuzluğa hayır. Su olmaz ise hiçbir şey yapılmaz.” ifadelerini kullandı.

İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİNDE SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017’de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu. Ancak Rusya’nın havadan desteklediği rejim ve İran destekli teröristler, 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi. Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart 2020’de Moskova’da yeni bir mutabakat sağlandı.

2 MİLYON SİVİL TÜRKİYE SINIRINA GÖÇ ETTİ

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019’da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başlayarak İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi. Bunun üzerine Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yeni bir mutabakata varıldı. Rejim güçlerinin çoğu zaman ihlal ettiği ateşkes sürüyor. 2 milyon sivil, 2017-2020 yıllarında yaklaşık Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.