Rusya, İkinci Karabağ Savaşı'ndan bu yana Ermenistan'a silah sevk ediyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ağustos 2021, 12:37
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ağustos 2021, 12:37

Rusya, İkinci Karabağ Savaşı’ndan bu yana Ermenistan’a silah sevk ediyor. Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Ermenistan ordusunu tamamıyla yenilemek istediklerini ifade ederek, “Kasım 2020’den bu yana cephaneliğimizin modernizasyonu ve yenilenmesi için Rusya’dan silahlar aldık.” açıklamasında bulundu.

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Ermenistan Kamu Televizyonu adlı kanala verdiği röportaj ile Rusya’nın ülkeye gerçekleştirdiği silah sevkiyatlarına dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. AA’nın bugün aktardığı habere göre, Ermenistan hükumetinin, ordusunun “yenilenmesine” dair süreci en kısa sürede tamamlamayı hedeflediğini söyleyen Grigoryan, “Ermenistan hükumeti, ordusunu tümüyle yenilemek istiyor. Kasım 2020’den bu yana cephaneliğimizin modernizasyonu ve yenilenmesi için Rusya’dan silahlar aldık. Bu kalıcı bir süreç oldu.” diye konuştu.

Rusya, Kasım 2020'den beri Ermenistan'a silah sevk ediyor

ERMENİSTAN’IN RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ

Ermenistan hükumetince 18 Ağustos’ta yapılan açıklamada, ülke ordusunun modernleştirilmesi ve yenilenmesine dair süreçte Rusya ile iş birliği yapılacağı bildirilmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da 19 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “Yurt dışına silah sevkiyatı, Rusya’nın egemenlik hakkıdır. Rus tarafı, bölgede bir güç dengesini koruma ihtiyacını dikkate alıyor.” ifadelerini savunmuştu.

ERMENİSTAN 4,8 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE SİLAH KAYBETTİ

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ ve çevresindeki illeri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmak için 27 Eylül 2020’de başlattığı operasyonu 10 Kasım 2020’de büyük bir zafer elde ederek sona erdirdi. Azerbaycan, savaşta hem topraklarını işgalden kurtarmış hem de Ermenistan ordusuna büyük darbe vurmuştu. Diğer yandan, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinin (UNEC) bir çalışmasına göre, Ermenistan, savaşta 4,8 milyar dolar değerinde silah kaybetti.