Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Donbas ile ilgili Ukrayna'yı suçladı!

Güncel
Ozan Barış Erim
28 Nisan 2021, 16:59
Ozan Barış Erim
28 Nisan 2021, 16:59

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna ile aralarındaki Donbas gerilimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Lavrov açıklamasında, Donbas’taki silahlı çatışma olasılığının tehlikeli boyutlara varacağını vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya destekli ayrılıkçı teröristlerin kontrolündeki Donbas’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Lavrov, “Donbas’ta olası savaş çıkar mı?” sorusuna, “Donbas’ta yarım milyondan fazla kişi halihazırda Rus vatandaşlığı aldı. Silahlı çatışma olasılığı tehlikeli boyutlara varacak. Bu nedenle bölgede savaştan kaçınılması gerek.” yanıtını verdi.

UKRAYNA’YI GERİLİMİ ARTIRMAKLA SUÇLADI

Öte yandan Lavrov, Donbas’ta yaşananlardan Rusya’nın sorumlu tutulmayacağını belirterek, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ı sorumlu tuttu. Ukrayna’yı gerilimi artırmakla suçlayan Lavrov, “Tahmin etmek çok zor ama izlenimlerimize göre Zelenskıy’nın önceliği iktidarda kalmak. Bunun için her bedeli ödemeye hazır. Bu yüzden Ukrayna’daki aşırı radikallerin ekmeğine yağ sürüyor.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SKANDAL VATANDAŞLIK KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nisan 2019’da imzaladığı kararla Ukrayna’nın Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşları için Rusya vatandaşlığını alma sürecinı kolaylaştırdı. Öte yandan 18 Temmuz 2019’da imzalanan kararla kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukrayna vatandaşlarının kapsamı genişletilmişti. Nisan ayında Putin’in imzaladığı kararda Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Rus kimliği için başvurabileceği belirtiliyordu. Ancak yeni kararda “bazı ilçeleri” ifadesi çıkarılmış ve böylece Ukrayna yönetiminin kontrolü altında olan Donbas ilçelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına da Rus pasaportu için başvurma olanağı tanınmıştı. Uluslararası toplum Rusya’nın söz konusu kararını kınamıştı.

RUSYA, DONBAS’TA YASA DIŞI VATANDAŞLIK VERİYOR

Rusya, işgal altındaki Donbas bölgesinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına yasa dışı şekilde vatandaşlık dağıtmaya devam ediyor. Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ülkeleri Komitesi Başkan Yardımcısı Viktor Vodolatskiy, 2021 yılının sonuna kadar yaklaşık 1 milyon Donbas sakininin Rus vatandaşlığı alabileceğini söyledi. 2014 yılından beri Rusya destekli ayrılıkçı teröristlerin ve Rus silahlı güçlerin kontrolünde bulunan Ukrayna topraklarındaki insanlara Rus vatandaşlığının verilmesinin önündeki “tüm bürokratik engellerin kaldırıldığını” söyleyen milletvekili, bu topraklarda Rus vatandaşlığı verme sürecinin aktif şekilde devam ettiğini belirtti.