Rusya'dan Batı'ya, Ukrayna'ya silah sevkiyatı ile ilgili tehdit rüzgarı: "Coğrafi hedeflerimiz genişleyecek"

Güvenlik
Filiz
20 Temmuz 2022, 19:57
Filiz
20 Temmuz 2022, 19:57

Rusya Federasyonu, Ukrayna’daki saldırılarını sürdürürken tehdit rüzgarları estiriyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bağımsız ülke Ukrayna’ya askeri destek sağlayan Avrupa ülkelerine tehdit savurdu. Bakan Lavrov, “Batı, durumu kötüleştirmek isteğiyle HIMARS dahil Ukrayna’ya uzun menzilli silah sevkiyatı yapıyor. Bu halde coğrafi hedefler, mevcut çizgiden ileriye doğru değişecek” ifadelerini kullandı. Avrupa ülkelerinin liderleri ise Ukrayna’ya destek vermeye devam edeceğini her defasında dile getiriyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 146’ncı gününde devam ederken, Batılı ülkelerin desteği güçlenerek artıyor. Pek çok dünya ülkesinin desteğini alan Ukrayna, Rusya karşısında güçlü bir direniş sergiliyor. Rusya ise söz konusu ülkelerin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalıyor.

RUSYA, BATI’NIN BAĞIMSIZ UKRAYNA’YA SAĞLADIĞI DESTEKTEN RAHATSIZ OLUYOR

Bu bağlamda en çok yaptırımla karşı karşıya kalan ülke haline gelen Rusya, derin endişe taşıyor. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya yönelik sağladığı askeri yardıma ilişkin olarak, Rus Ria Haber Ajansına konuştu. Bakan Lavrov, “Batı, durumu kötüleştirmek isteğiyle HIMARS (ABD üretimli Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi) dahil Ukrayna’ya uzun menzilli silah sevkiyatı yapıyor. Bu halde coğrafi hedefler, mevcut çizgiden ileriye doğru değişecek. Bu nedenle Zelenskıy’ın (Ukrayna Cumhurbaşkanı) veya onu değiştirecek başka birinin kontrol edeceği alanlarda, topraklarımıza ve bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlere tehdit oluşturacak silahın bulunmasına izin veremeyiz.” şeklinde tehditvari açıklamalarda bulundu.

İlgili haber: Kıyiv’i ziyaret eden Avrupa liderlerinden Ukrayna’ya destek: AB üyeliği için aday statüsü verilmeli

“ABD VE MÜTTEFİKLERİ UKRAYNA’NIN ARKASINDA DURMAYA DEVAM EDECEK”

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ukrayna’ya askeri, ekonomik ve insani alanlarda en çok destek veren ülke arasında yer alıyor. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Temas Grubu toplantısına video konferansla katılarak açılışta konuşma yapmıştı.

Bakan Austin, Rusya’nın, “Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’i alma, Ukrayna hükumetini devirme ve Donbas bölgesini kolayca ele geçirme” hedeflerinin hiçbirini gerçekleştiremediğini belirterek, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’nın arkasında durmaya devam edeceğini söyledi. Austin, “Bu hafta içinde, Ukrayna için Başkan’ın (Joe Biden) yetkisiyle ABD ordusunun envanterinden yeni bir silah yardımı paketi açıklayacağız. Bu, Ağustos 2021’den bu yana Pentagon envanterinden Ukrayna’ya sağladığımız 16’ncı ekipman paketimiz olacak. Bu paket, Ukraynalıların çok etkin bir şekilde kullandığı ve savaş alanında önemli fark yaratan 4 HIMARS gelişmiş roket sistemlerini içerecek” açıklamasını yaptı.

Ayrıca Austin pakette, Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) mühimmatının da olacağı bilgisini verdi. Austin, Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya ÇNRA sistemleri verdiğini anımsatarak, Almanya’nın sağlayacağı silahların da yakında Ukrayna’da olacağını dile getirdi.

RUSYA UKRAYNA’YA YÖNELİK BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.