Rus ordusundan Donetsk bölgesine bir günde 21 saldırı!

Güncel
Anife Bilal
07 Haziran 2022, 14:41
Anife Bilal
07 Haziran 2022, 14:41

Rus işgal güçleri, Ukrayna’nın Donestk bölgesine saldırmaya devam ediyor. Son bir günde işgalcilerin Donestk’e 21 saldırı düzenlediği bildirildi.

Rusya, Donetsk bölgedeki yerleşim yerlerini ateşe tutarak sivilleri hedef almayı sürdürüyor. Ukrayna Milli Polis Teşkilatı, işgalci Rusya’nın son bir günde Donetsk bölgesine en az 21 defa saldırdığını duyurdu. Açıklamada, işgalcilerin 15 yerleşim yerine saldırdığı belirtilirken, “Hayatını kaybeden ve yaralananlar arasında çocuklar da var.” ifadelerine yer verildi.

Rus birliklerinin füze sistemleri, topçular ve Grad, Smerç, Uragan çoklu roketatar sistemleri ile ateş açtığı aktarılırken, “29 sivil bina zarar gördü; 16 müstakil ev ve 7 çok katlı bina, tavuk çiftliği ve bir işletme binası.” ifadelerine yer verildi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.