Rus işgalciler, Karadeniz’deki savaş gemilerinin isim ve numaralarını neden gizlemeye başladı?

Güncel
Anife Bilal
21 Mart 2022, 19:51
Anife Bilal
21 Mart 2022, 19:51

Rusya, Karadeniz’de bulunan savaş gemilerindeki borda numaraları ve isimlerini boya ile kapatıyor. Rusya’nın kirli savaş yöntemlerini kullandığına dikkat çeken Ukrayna Devlet Sınır Servisi, savaş gemilerinin numaralarını gizleyerek işgalcilerin sivil gemilerine provokasyon hazırlıkları yaptığı konusunda uyarıda bulundu.

Ukrayna Devlet Sınır Servisi yaptığı açıklamada, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın başından beri Karadeniz’de birçok kez alçak yöntemlere başvurduğunu hatırlattı. Açıklamada, “Sahte anti terör operasyonu bahanesiyle Ukrayna limanlarının çalışması bloke edildi. Dört sivil gemiye ateş açıldı. Vurduğu tankerlerden birini ekolojik bombaya dönüştürdü. Sivil gemileri ele geçirdi ve mürettebatı rehin aldı. Kurtarma çalışmalarını engelliyorlar; bir kurtarma gemisini ele geçirdiler ve kurtarma botlarını defalarca silahla tehdit ettiler. Şeref ve haysiyeti olmayan bir ülke denizciliği kolaylaştırma avantajlarından yararlanmamalıdır.” denildi.

RUSYA’DAN YENİ PROVOKASYON HAZIRLIKLARI

Ukrayna Devlet Sınır Servisi açıklamasında, Rusya’nın yürüttüğü kirli savaş yöntemlerine dikkat çekerek, “İşgalcilerin kullandığı kirli savaş yöntemlerini göz önünde bulundurarak, bu eylemi (gemilerdeki borda numaraların boyanması), daha sonra Ukrayna savaş gemilerine suç atmak amacıyla sivil gemilere yönelik provokasyon hazırlıkları olarak görüyoruz.” ifadelerine yer verdi.