Lugansk'ta işgalci Rus birlikleri Ukrayna ordusunun direnişiyle karşılaşıyor

Güvenlik
qha muhabir
25 Temmuz 2022, 17:16
qha muhabir
25 Temmuz 2022, 17:16

Lugansk bölge yönetimi, Rus işgal güçlerinin Ukrayna mevzilerine saldırılar düzenlediğini fakat her defasında kayıplarla geri çekildiğini duyurdu. Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday “’Dünyanın ikinci askeri gücünün’ hayali elbette bu değildi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri onların iddialı niyetlerini bozdu” dedi.

Ukrayna’nın Lugansk bölge yönetimi tarafından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte Rus işgal güçleri, Lugansk bölgesindeki Ukrayna Silahlı Kuvvetleri mevzilerine üç büyük çaplı topçu saldırısı, iki havan topu saldırısı yaptı. Ukrayna ordusu, işgalci Rus ordusuna ait tankların da katıldığı saldırıları bir bir geri püskürttü. Konuya ilişkin açıklama yapan Ukrayna Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday, “İşgalciler Donetsk bölgesindeki büyük şehirlere saldırı geliştirme niyetlerinden vazgeçmiyorlar fakat cesetleri bölgemizde kalıyor… Komşu bölgeyi hiç görmeden ölüyorlar. Savunmamızı dağıtmaya çalışarak aynı anda birkaç yönden saldırıyor ancak başaramıyorlar. 24 Temmuz’da yine kayıplar vererek geri çekildiler” ifadelerini kullandı.

“DÜNYANIN 2. BÜYÜK GÜCÜ”NÜN HAYALİ BU DEĞİLDİ…

Ukraynalı yetkili Sergiy Gayday, “Altı ay boyunca Lugansk bölgesi Rus işgaline direniyor. Ruslar, Ukrayna’nın hızlı bir şekilde işgal edeceği kısa vadeli bir savaş düşünüyordu ancak 150 günden fazla bir süre geçtikten sonra, önce Bilogorivka’yı ele geçirdiler, taktik konumlarını iyileştirmeye çalıştılar ve sonra oradan çekildiler. ‘Dünyanın ikinci askeri gücünün’ hayali bu değildi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri onların iddialı niyetlerini bozdu” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.