QHA, Türk medyasında: Rusya, Ukrayna'ya savaş mı açacak?

Güncel
Ozan Barış Erim
01 Nisan 2021, 22:32
Ozan Barış Erim
01 Nisan 2021, 22:32

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerin kontrol altında tuttuğu Donbas bölgesinde 1 Nisan itibariyle sona eren ateşkesin uzatılmayacağını açıklayan Rusya, Ukrayna sınırına yoğun asker sevkiyatı yapıyor. Dünya kamuoyunda gelişmeler endişeyle takip edilirken, Kırım Haber Ajansı Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş, TVNET ekranlarına çıkarak sınırda yaşanan gerginliğe ilişkin son gelişmeleri aktardı.

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerle olan ateşkes süresinin bugün dolmasından itibaren bölgede ciddi askeri hareketlilik başladı. Rusya Ukrayna sınırı boyunca bu hafta başında 28 taburunu yerleştirirken, askeri sevkiyatlarını devam ettirdi. Ukrayna’ya petrol ihracını durdurduğunu açıklayan Rusya, 14. Zırhlı Tümenini de sınıra konuşlandırdı ve işgal altındaki Kırım’a tren yoluyla asker ve askeri araç ile teçhizat sevk etti. Bununla birlikte Rus demiryollarındaki trafik yoğunluğunun sivil seferlerden askeri seferlere kaydırıldığı da gelen bilgiler arasında. Kırım Haber Ajansı Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş, bölgede yaşanan sıcak gelişmelerle ilgili bilgileri TVNET ekranlarından aktardı.

“UZUN SÜRE SONRA DONBAS’TAKİ SALDIRI GERİLİMİ TIRMANDIRDI”

Gerilimin Donbas’ta uzun süre sonra gerçekleştirilen saldırı sonrasında yükselmeye başladığını belirten Taş, “Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Oleksandr Sırskıy’ın 23 Mart 2021 tarihli Türkiye ziyaretinden 3 gün sonra uzun bir aradan sonra Donbas’taki ayrılıkçı teröristler, Ukrayna ordusuna karşı bir saldırı gerçekleştirdi ve 4 Ukraynalı asker hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra tansiyon yükselmeye devam etti. Ardından Rusya, 1 Nisan 2021’de sona erecek ateşkesi uzatmayacağını açıkladı. Öte yandan Rusya, 28 taktik taburunu Ukrayna sınırına sevk etti.” ifadelerini kullandı.

RUS MEDYASININ DEZENFORMASYON ÇALIŞMASINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Rus medyasının dezenformasyon çalışmalarına da dikkat çeken Aydın Taş, şunları söyledi:

“Özellikle Rus medyasının ve dışarıdaki bağlantılarının yaptığı dezenformasyona da dikkat çekmemiz gerekiyor. Örneğin Sputnik başta olmak üzere şöyle bilgiler yayılıyor: Ukrayna Genel Kurmay Başkanı Org. Ruslan Homçak, ‘Biz Donbas’a karşı bir operasyona her zaman hazırız sadece riskler değerlendirilmeli. Oradaki sivil halk düşünülmeli’ diye bir açıklama yapıyor ancak Rus medyası bunu ‘Donbas’a karşı bir operasyon başlatacağı’ şeklinde veriyor. Oradaki bir kelime çok şeyi değiştirebiliyor. Sanki saldırgan taraf Ukrayna gibi gösterilmek isteniyor.”

LAVROV’DAN TEHDİTVARİ AÇIKLAMA

Öte yandan gün boyunca açıklamalarda bulunan Rus yetkililer, saldırganlıklarını bir kere daha göstermiş oldu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Donbas’ta yeni savaş başlatma girişimlerinin Ukrayna’nın bölünmesine yol açabileceğini öne sürerek, “Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa süre önce söylemişti ancak bu sözler bugün de geçerli, Donbas’ta yeni savaş başlatmaya çalışanlar Ukrayna’yı yıkıma uğratır” şeklinde tehditvari bir açıklamada bulundu.

PESKOV: TEHDİT İÇERMİYOR, MECBURUZ

Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov (Dmitriy Peskov) Rusya’nın Ukrayna sınırındaki hareketliliği artırması ve Kırım’a askeri sevkiyat ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorusuna cevap veren Kremlin Sözcüsü Peskov, söz konusu askeri hareketliliği doğruladı. Rusya’nın kendi toprakları içerisinde silahlı kuvvetlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirdiğini öne süren Peskov, “Bu hiç kimseyi rahatsız etmemeli ve bu hiç kimse için tehdit içermiyor.” diye konuştu. NATO’nun, Rusya sınırlarında askeri faaliyetlerini artırdığına iddia eden Sözcü Peskov, “Rusya kendi sınırlarının güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri alıyor. Rusya sınırları boyunca NATO’nun, diğer birliklerin ve bazı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin faaliyetlerini artırdığını biliyorsunuz. Bütün bunlar bizi tetikte olmaya mecbur ediyor.” diye konuştu.

Dimitri Peskov

RUSYA GÜNEY ASKERİ BÖLGESİNDE DENETİM BAŞLATTI

Rusya Savunma Bakanlığı, Güney Askeri Bölgesinde denetim başlattığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, denetim çerçevesinde 50’den fazla tatbikat düzenleneceği aktarıldı. Rus birliklerinin denetim çerçevesinde konuşlandırıldıkları kalıcı konuşlanma yerlerinden epey uzak mesafeye hızla yeniden konuşlandırma eğitimi yapacağı belirtildi.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT: DONBAS’TA ATEŞKES SONA ERDİ

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerle olan ateşkes süresinin bugün dolmasından itibaren bölgede ciddi askeri hareketlilik başladı. Rusya Ukrayna sınırı boyunca bu hafta başında 28 taburunu yerleştirirken, askeri sevkiyatlarını devam ettiriyor. Ukrayna’ya petrol ihracını durdurduğunu açıklayan Rusya, 14. Zırhlı Tümenini de sınıra konuşlandırdı ve işgal altındaki Kırım’a tren yoluyla asker ve askeri araç ile teçhizat sevk etti. Bununla birlikte Rus demiryollarındaki trafik yoğunluğunun sivil seferlerden askeri seferlere kaydırıldığı da gelen bilgiler arasında. Diğer taraftan Ukrayna Ordusu ise Rusya’dan gelecek herhangi bir saldırı karşısında teyakkuza geçti. Sınır boyunda bu gelişmeler yaşanırken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Genelkurmay Başkanı Org. Mark Villey’den Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen açıklama geldi.

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerin kontrol altında tuttuğu Donbas bölgesinde 1 Nisan itibariyle sona eren ateşkesin uzatılmayacağını açıklayan Rusya, Ukrayna sınırına yoğun asker sevkiyatı yapıyor. Dünya kamuoyunda gelişmeler endişeyle takip edilirken, ABD’den Ukrayna’ya destek geldi.