Polonya basınının TB2 Bayraktar yorumu: Rusya'nın savunmasını aşağılayan Türk savaş dronları

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Mayıs 2021, 19:18
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Mayıs 2021, 19:18

Türk SİHA’ları TB2 Bayraktar, dünya basının gündeminde olduğu gibi; Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak’in, Türkiye’den 24 adet SİHA alacaklarını duyurmasının ardından, Polonya medyasının da gündeminde yer aldı. Polonya basını, TB2 Bayraktar SİHA’yı “Rusya’nın savunmasını aşağılayan Türk savaş dronları” olarak yorumladı.

Orta Doğu’dan Kafkaslara kadar savaş alanındaki başarısıyla gündemden düşmeyen ve özellikle Karabağ’da, Libya’da ve Rus hava savunma sistemlerini imha etmesiyle önemini koruyan Bayraktar TB2, şimdi de Polonya basınının gündeminde. Polonya Savunma Bakanının “İyi haberler yakında geliyor” notuyla Türkiye’den 24 adet Türk SİHA’sı Bayraktar TB2 alınacağını duyurmasıyla, Polonya basını Türk SİHA’larını Rusya üzerinden değerlendirerek gündemine taşıdı. Ülkedeki Wirtualna Polska sitesi, Türk İHA-SİHA’larının Rusya’nın hava savunma sistemlerini küçük düşürdüğünü yazdı.

Wirtualna Polska, dün “Polonya için TB2 Bayraktar: Rusya’nın uçaksavar savunmasını aşağılayan Türk savaş dronları” başlıklıbir yazı yayımladı. Wirtualna Polska’daki Bayraktar TB2’i anlatan yazıda şunlar kaydedildi:

TÜRK SİHA’LARI: DÜŞÜK FİYAT VE KANITLANMIŞ SAVAŞ ETKİNLİĞİ

“Daha gelişmiş sistemler olmasına rağmen, Türk ekipmanının önemli avantajları var: Düşük fiyat ve kanıtlanmış savaş etkinliği. Benzer Amerikan üretim sistemleriyle karşılaştırıldığında, Türk ekipmanı uygun fiyatı ile dikkat çekiyor.

“RUS SİSTEMLERİNE ÜSTÜNLÜK”

En önemlisi Bayraktar TB2, gerçek savaş sırasında Rus ekipmanına karşı test edildi. Türk insansız hava araçları diğerleri arasında başarıyla kullanıldı. Bayraktar TB2, Türkiye’nin Suriye’de ‘Bahar Kalkanı’ operasyonunda da güzel sonuçlar verdi. Türkler orada en az birkaç insansız hava aracı kaybetmiş olsalar da, kara hedeflerine saldırırken faydalı oldukları kanıtlandı.

“KEŞİF MAKİNESİ”

TB2 Bayraktar insansız hava araçları, düşman güçlü hava savunması ve gelişmiş radyo-elektronik savaş sistemleri kullanırken de işlev gördü. Suriye’deki savaş sırasında Ruslar, uçaksavar sistemlerini kaybetti. Ukrayna tarafından da satın alındı, Nisan 2021’de Donbas üzerinde bir keşif makinesi olarak kullanıldı.

“TÜRKİYE, NATO’NUN EN BÜYÜK İKİNCİ ORDUSU”

Türkiye, NATO’nun en büyük ikinci ordusu. Türkiye, en modern silah türlerinin yapımına izin veren kapsamlı bir savunma endüstrisine ve teknolojilere sahip bir ülke olduğunu hatırlamakta fayda var. Türkiye’nin fiili askeri operasyonlar gerçekleştiren ve teçhizatının yeteneklerinin ve kullanım taktiklerinin doğrulanmasına izin veren birkaç NATO ülkesinden biri olduğunu da belirtmek gerekir.”