NATO, Ukrayna'ya barış gücü göndermeyecek

Güncel
Anife Bilal
17 Mart 2022, 12:06
Anife Bilal
17 Mart 2022, 12:06

NATO Dışişleri Bakanları, Polonya hükumetinin Ukrayna’ya NATO barış gücü gönderme teklifine destek vermedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün yaptığı açıklamada NATO’nun kuvvetlerini Ukrayna’da konuşlandırmayacağını bildirdi.

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, dün Brüksel’de gerçekleşti. Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, Polonya’nın Ukrayna’ya NATO barış gücü gönderme teklifini değerlendiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Barışçıl çabaları destekliyoruz, Rusya ve Devlet Başkanı Putin’i birliklerini geri çekmeye çağırıyoruz, ancak Ukrayna’da NATO birliklerini konuşlandırma planımız yok” diye konuştu.

POLONYA’DAN BARIŞ GÜCÜ TEKLİFİ

Polonya, Rusya’nın saldırıları karşısında Ukrayna’ya destek olmak için NATO’nun ülkeye “barış misyonu” gönderme teklifinde bulunmuştu. Birkaç gün önce Polonya, Slovenya ve Çekya liderleri ile birlikte Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bulunan Polonya Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Kaczynki, “NATO’nun barış gücüne veya muhtemelen geniş kapsamlı uluslararası bir yapıya ihtiyacımız olduğu kanısındayım” ifadeleri kullanmıştı.

Kaczynski, söz konusu NATO misyonunun Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın onayı ile Ukrayna topraklarında faaliyet göstermesi ve insani ile barışçıl yardım sağlaması gerektiğini belirtti.