NATO: Türkiye kadar terör saldırılarına maruz kalan başka müttefiklerimiz olmadığını biliyoruz

Güncel
qha muhabir
01 Haziran 2022, 22:21
qha muhabir
01 Haziran 2022, 22:21

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini ele aldığı konuşmasında Türkiye’nin kaygılarının görüşülmesi için liderlerin bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin, PKK’ya açıkça destek verdiği için İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine olumlu bakmamasına ilişkin konuşan Stoltenberg, “Türkiye kadar terör saldırılarına maruz kalan başka müttefikimizin olmadığını biliyoruz. Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermeliyiz” açıklamasında bulundu.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında Finlandiya ve İsveç’in üyelik başvurusunu ele aldı. Genel Sekreter Stoltenberg, söz konusu üyelik sürecinde NATO üyesi Türkiye’nin kaygılarını değindi. Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın bölücü terör örgütü PKK’ya açıkça destek verdiğini belirterek süreci onaylamamıştı. NATO üyesi Türkiye’yi ikna etme çalışmaları yürüten İsveç ve Finlandiya, terör örgütüyle ilişkili olmadıklarını iddia ederek Ankara’ya heyet göndermişti.

FİNLANDİYA, İSVEÇ VE TÜRKİYE LİDERLERİ NATO İÇİN BİR ARAYA GELECEK Mİ?

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini destekleyen Stoltenberg, Türkiye’nin de içinde bulunduğu yetkililerin bir araya gelmesi gerektiğini kaydetti. Stoltenberg, “Tüm müttefiklerimizin güvenlik kaygılarını gidermemiz gerekir ve burada birlik içinde bir yol bulacağımıza eminim. Bu noktada, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç liderleri ile yakın temas içindeyim ve üç üst düzey yetkililerini önümüzdeki günlerde Brüksel’de bir araya getireceğim” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE, FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNE OLUMLU BAKMIYOR

Türkiye’nin kaygılarını ciddiye aldıklarını belirten Stoltenberg, ayrıca önemli bir NATO müttefiki olduğunu da sözlerine ekledi. Stoltenberg, Türkiye ile masaya oturmaya hazır olduklarını belirterek, “Niyetim bunu NATO Zirvesi’nden önce çözmektir. Tüm NATO müttefikleri Türkiye’nin PKK tehdidi dahil tüm kaygıların giderilmesi için masaya oturmaya hazır” dedi.

JENS STOLTENBERG: TÜRKİYE KADAR TERÖR SALDIRILARINA MARUZ KALAN BAŞKA NATO ÜYESİ ÜLKE YOK

Stoltenberg, “Türkiye kadar terör saldırılarına maruz kalan başka bir NATO ülkesi olmadığını biliyoruz. Türkiye önemli bir ortak, sadece stratejik konumu ve Rusya ile komşu olması ile değil aynı zamanda DEAŞ ile mücadelemizde önemliydi, bir Karadeniz ülkesi olarak Rusya’ya coğrafi olarak yakın olması bakımından da önemli müttefik” ifadelerine yer verdi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olması için 30 müttefikin başvuru sürecini onaylaması gerekiyor.