MSB'den Türk gemisine yasa dışı aramaya tepki: Tarafların teamüllere uymasını bekliyoruz

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
24 Kasım 2020, 21:02
Ömer Cihad Kaya
24 Kasım 2020, 21:02

Milli Savunma Bakanlığı, Akdeniz’de Türk gemisine hukuk dışı aramayla ilgili açıklama yaptı. Önceki gün Türk bandıralı geminin Alman fırkateyni tarafından Yunan komutanın emriyle yasa dışı bir şekilde durdurulmasıyla ilgili yapılan açıklamada, “Başta müttefiklerimiz olmak üzere tüm tarafların uluslararası hukuka, deniz hukukuna ve teamüllere uygun davranmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Türk bandıralı ROSELİNE-A isimli ticari geminin Akdeniz’de hukuk dışı bir şekilde aranmasıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bugün yapılan açıklamada, tarafların uluslararası teamüllere uygun davranması gerektiği vurgulandı. 23 Kasım 2020 tarihinde Türk bandıralı gemi, Akdeniz’de devam eden İrini Harekatı kapsamında görev yapan bir Alman fırkateyni tarafından aranmıştı. Alman fırkateyni, Yunan komutan tarafından idare ediliyordu. Olayın ardından harekatın komuta merkezinden, aramanın Türkiye’den izin alınmadan yapıldığı kabul edilmişti.

İlgili haber: Akdeniz’de Türk gemisine hukuka aykırı durdurma ve arama!

“TÜRKİYE LİBYALI KARDEŞLERİNE YARDIM ETMEYE DEVAM EDECEKTİR”

MSB’den yapılan açıklama şu şekilde:

“Bu tür kabadayılıkların, başka uygulamalara örnek olacağı unutulmamalıdır. Geçtiğimiz Haziran ayındaki Courbet hadisesinde olduğu gibi, bu olayı müteakip yapılan açıklamalar da tam gerçeği yansıtmamaktadır. Açıklamalarda yine gerçekler örtbas edilmeye ve çarpıtılmaya çalışılmaktadır.

IRINI Harekâtı bugüne kadarki sonuçları itibariyle açık denizlerin serbestisi ilkesini ihlal eden ve Hafter Güçlerine verilmekte olan desteği görmezden gelen, meşruiyeti tartışmalı bir faaliyettir. Türkiye, Libya’daki krizin askeri yöntemlerle değil, siyasi diyalog yoluyla çözülebileceğini başından beri savunmaktadır.

Türkiye, BM tarafından tanınan meşru Milli Mutabakat Hükümetinin daveti üzerine sağladığı eğitim, yardım ve danışmanlık desteği ile ülkenin daha fazla çatışmaya sürüklenmesini engelleyerek, Birleşmiş Milletler öncülüğündeki siyasi sürecin önünü açmıştır.

Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Libyalı kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir. Sonuç olarak; bölgedeki huzur ve istikrarın muhafazası ve bu tarz olayların bir daha yaşanmaması ile gerekli işbirliği ve koordinasyonun arttırılması için çalışmaya hazır olduğumuzu hatırlatırız. Başta müttefiklerimiz olmak üzere tüm tarafların uluslararası hukuka, deniz hukukuna ve teamüllere uygun davranmasını bekliyoruz.”